Na Jasnej Górze w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu.
Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.
Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół – państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych – mówi bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP.
Innym zagadnieniem, pilnym, dla konferencji Episkopatu Polski, podejmowanym przez Radę – kwestia przygotowania standardów w związku z ustawą „Kamilka”, która już obowiązuje, a do połowy roku mamy przygotować standardy, które będą obowiązywać w placówkach prowadzonych przez Kościół Katolicki odnośnie do ochrony małoletnich i osób bezradnych – poinformował bp Artur Miziński.
Zostały też poruszone aktualne zagadnienia związane z przezywanym teraz Rokiem Modlitwy przygotowującym do Jubileuszu Roku 2025 oraz inicjatywy duszpasterskie w ramach Nowenny przed Rokiem Odkupienia 2033. Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda „nowenna jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary indywidualnej, wiary przeżywanej w rodzinach oraz w mniejszych i większych wspólnotach i ruchach, odrodzenia duchowo-moralnego”. Podkreśla za papieżem Franciszkiem, że to każdy z nas, ludzi wierzących „jest misją” w tym świecie i na nim też spoczywa swoista odpowiedzialność za „stan wiary” w Kościele.
„Być odpowiedzialnym za Kościół to znaczy być odpowiedzialnym przede wszystkim za swoją wiarę, za przekaz tej wiary, za to, żeby też ten ktoś, kto stoi obok mnie, doświadczył też tej wiary, patrząc na moje świadectwo, by też może tą wiarę może odnalazł w sobie, by tę wiarę odbudował w sobie” – powiedział abp Wojda.
Jutro biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).