Ponad 200 księży katolickich z całego świata spotka się po raz pierwszy w Rzymie, aby omówić przyszłość duszpasterstwa w ramach trwającego procesu synodalnego Kościoła katolickiego.
Na spotkaniu „Proboszczowie dla Synodu” uczestnicy z około 90 krajów zbierają się w Sacrofano pod Rzymem w dniach od 29 kwietnia do 2 maja, poinformował watykański Sekretariat Synodu Biskupów.
Na zakończenie obrad w czwartek 2 maja zaplanowano spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie, podczas którego księża będą mieli możliwość dialogu z zwierzchnikiem Kościoła. Niektóre z tych debat będą transmitowane na watykańskim kanale YouTube. Aspekty tych dyskusji zostaną następnie włączone do nowego dokumentu roboczego na drugie zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów w październiku.
Według sekretariatu Synodu, w konsultacje wraz z około 200 księżmi jest zaangażowanych około 20 ekspertów i teologów, w tym sześć kobiet. Wśród ekspertów znajdują się czeski teolog i socjolog religii, ks. Tomas Halik, niemiecki jezuita Clemens Blattert oraz argentyńska socjolożka i zakonnica s. Maria Lia Zervino.
Kościół katolicki składa się z ponad 220 000 parafii na całym świecie, z których około 160 000 jest prowadzonych przez proboszczów. Dla większości wiernych lokalny ksiądz jest najważniejszą osobą kontaktową w Kościele.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.