Podczas obrad 15 i 16 kwietnia w Domu św. Marty w Watykanie poruszono m.in. temat konfliktów w różnych częściach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i Ukrainie. Zaniepokojeni wydarzeniami członkowie Rady Kardynałów i Papież wyrazili nadzieję na wzmożenie wysiłków na rzecz negocjacji i pokoju.
16 kwietnia w godzinach popołudniowych zakończyło się dwudniowe spotkanie Rady Kardynałów w Domu św. Marty w Watykanie. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że prace tego dnia rozpoczęły się od sprawozdania kardynała Mario Grecha i ks. prof. Piera Cody na temat trwającego Synodu, a zakończyły się „po refleksji na temat wdrażania konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium w kuriach diecezjalnych i raportami każdego kardynała na temat sytuacji społecznej, politycznej i Kościoła w regionach ich pochodzenia”. Podczas sesji „były także rozmowy — a przy kilku okazjach modlitwy — poświęcone scenariuszom wojny i konfliktu” w różnych częściach świata, „zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie”. Członkowie Rady i Papież „wyrazili zaniepokojenie obecnymi wydarzeniami i nadzieję na wzmożenie wysiłków na rzecz negocjacji i pokoju”.
W poniedziałek, 15 kwietnia, kardynałowie dyskutowali na temat „roli kobiet w Kościele” i wysłuchali refleksji siostry Reginy da Costa Pedro ze Zgromadzenia Misjonarek Niepokalanej, która „przybliżyła konkretne historie i spostrzeżenia niektórych brazylijskich kobiet”, oraz profesor Stelli Morry, wykładowczyni na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, która mówiła o tym, jak kultury postrzegają „rolę kobiet w różnych miejscach na świecie”.
Rada Kardynałów
Wraz z Papieżem na sesji roboczej obecni byli kardynałowie: Pietro Parolin, sekretarz stanu, Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Kinszasy, Oswald Gracias arcybiskup Bombaju, Seán Patrick O'Malley, arcybiskup Bostonu, Juan José Omella Omella, arcybiskup Barcelony, Gérald Lacroix, arcybiskup Québecu, Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga, Sérgio da Rocha, arcybiskup San Salvador de Bahia, oraz sekretarz bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresimy. Kolejne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w czerwcu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.