Na trudne i kontrowersyjne pytania postawione przez samą młodzież, m.in. o wiarę, moralność, seks, antykoncepcję, a także o to, jak żyć, jak być szczęśliwym i czym jest prawdziwa miłość - odpowiada "Youcat - Katechizm dla młodych" Kościoła katolickiego.
Prezentacja polskiej wersji "Youcat" odbyła się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Uczestniczący w niej przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik podkreślił, że "Katechizm powinien być wyznacznikiem prawd, niekiedy skrótowym, które ciągle można pogłębiać - takim streszczeniem, na którym bezpiecznie można się oprzeć w drodze do Pana Boga poprzez życiowe różne zawirowania". Dodał, że wiara daje nie tylko nadzieję zbawienia, ale też wskazówki jak poruszać się po świecie.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk powiedział, że "Youcat" oparty jest na "Katechizmie Kościoła Katolickiego" oraz na jego "Kompendium". "Odpowiada na ważne dla młodzieży pytania: "Co to jest wiara? Dlaczego Kościół jest czymś więcej niż instytucją? Dlaczego małżeństwo jest nierozerwalne? Na czym polega wolność? Dlaczego aborcja jest nie do przyjęcia? Jak ma się seksualność do miłości?".
Hierarcha dodał, że każde zagadnienie, a jest ich w sumie aż 527, opracowane jest według zasady pytanie - odpowiedź. Zaznaczył jednocześnie, że pod każdą odpowiedzią znajduje się numer odsyłający czytelnika do konkretnego miejsca w "Katechizmie Kościoła Katolickiego" i pozwalający na szersze studium tematu oraz pogłębienie zdobytej wiedzy.
Bp Mendyk podkreślił, że zaletą "Youcat" jest to, że w jego opracowaniu, obok teologów, młodzi ludzie byli zarówno współautorami i pierwszymi recenzentami tego wydawnictwa, dlatego katechizm cechuje "dogodny format, młodzieżowy język i dynamiczna grafika". Poinformował jednocześnie, że "Youcat" jest obecnie tłumaczony na 22 języki, i dostaną go wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w sierpniu tego roku.
Polska wersja językowa - jak zaznaczył bp Mendyk - została przygotowana przy ścisłej współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.
Sekretarz Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik podkreślił z kolei, że katechizm ten odpowiada na zapotrzebowania ludzi młodych, jest napisany ich językiem. Przytoczył fragment tekstu z katechizmu na temat Liturgii: "Każda liturgia jest jak randka, której datę Bóg zapisuje w naszym terminarzu. Kto poczuł już miłość Bożą, przyjdzie chętnie. Kto chwilowo nic nie czuje, a mimo to przychodzi, okazuje Bogu swoją wierność".
Dyrektor generalny Wydawnictwa Edycji Świętego Pawła, ks. Tomasz Lubaś, powiedział, że "Youcat" powstał pod patronatem metropolity Wiednia kard. Christopha Schönborna i spotkał się z dużym uznaniem i poparciem Stolicy Apostolskiej, i samego Benedykta XVI. Poinformował jednocześnie, że nad prace nad katechizmem trwały pięć lat.
Benedykt XVI w słowie wstępnym do katechizmu, który jest jednocześnie listem do młodych, napisał: "Mam nadzieję, że wielu młodych ludzi da się porwać tej lekturze. (...) Współcześni młodzi ludzie nie są tak powierzchowni, jak się im imputuje. Chcą wiedzieć, o co w życiu tak naprawdę chodzi. Kryminał trzyma w napięciu, ponieważ wciąga nas w perypetie ludzi, które mogłyby być także naszymi. Ta książka trzyma w napięciu, ponieważ mówi o naszym własnym losie i dlatego głęboko dotyka każdego z nas". (PAP)
skz/ itm/
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.