Kard. Ryś: dziękujemy Panu Bogu za Stanisławę Leszczyńską

Pomagała rodzić i opiekować się dziećmi w obozie koncentracyjnym. Zakończył się diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego.

W kościołach archidiecezji łódzkiej odczytywany jest w niedzielę list pasterski kard. Grzegorza Rysia na zakończenie kościelnego, lokalnego procesu beatyfikacyjnego położnej Stanisławy Leszczyńskiej, więźniarki Auschwitz-Birkenau. "Dziękujemy Panu Bogu za Stanisławę Leszczyńską - patronkę pojednania i pokoju" - napisał kard. Ryś.

Kardynał Ryś zwrócił uwagę na związek przeżywanej w Kościele IV Niedzieli Wielkiego Postu, która w liturgii nazywa się "Laetare!", co oznacza. "Raduj się!". "W jej Duchu chcę Was zaprosić do ogromnej radości, jaką sprawił nam - naszemu łódzkiemu i polskiemu Kościołowi - Pan Bóg. 11 marca, w 50. rocznicę śmierci Stanisławy Leszczyńskiej, zamykamy diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. Wypracowane w jego trakcie akta w najbliższym czasie przekażemy i z nadzieją powierzymy rozeznaniu Ojca Świętego, Franciszka" - napisał kardynał Ryś w liście pasterskim do wiernych archidiecezji łódzkiej.

Nawiązując do niedzielnych czytań podczas mszy i biografii Stanisławy Leszczyńskiej kardynał mówił o najczarniejszych kartach w historii cywilizacji. "Trafiła do świata stworzonego przez ludzi, którzy +bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło+ - którzy z nienawiści uczynili program i motyw życia; którzy wyniszczanie i zabijanie innych sprowadzili do kategorii przemysłowych i fabrycznych" - przypominał w liście metropolita łódzki.

"Widziała odczłowieczenie. Jednak... nie po stronie więźniów, lecz raczej w ludziach, którzy stali się narzędziami i wykonawcami zbrodni. +Starała się [ich] zrozumieć, wytłumaczyć+ - pisze o swojej Cioci Maria Stachurska" - cytował Grzegorz Ryś.

Stanisława Leszczyńska - jak przypomniał kapłan - starała się pojąć to odczłowieczone postępowanie. "Mówiła: +Ludzie, którzy zajmowali się tymi wszystkimi bestialstwami, nie byli oprawcami. Byli ofiarami systemu i słabości charakteru. Byli kalekami, bo największym kalectwem jest odczłowieczenie+. A przecież wszystko, co działo się dookoła pozostawało w straszliwej sprzeczności z jej przekonaniami i wartościami" - tłumaczył kardynał.

"Celebrowała każde rodzące się życie, wiedząc, że za chwilę niemowlę zostanie odebrane matce i utopione w beczce (...). Według jej relacji z 3 tysięcy dzieci, których porody odebrała - obóz przeżyło 30!" - podkreślił. "Czy warto było? Dla jednego dziecka na sto?! Czy ktoś z nas w ogóle odważyłby się zadać jej takie pytanie?!" - napisał w liście metropolita łódzki.

"Dziękujemy - już teraz - Panu Bogu za Stanisławę Leszczyńską: patronkę pojednania i pokoju, patronkę życia rodzinnego, patronkę życia zgodnego z sumieniem - w każdych, nawet niewyobrażalnie trudnych okolicznościach, wielką położną i nauczycielkę macierzyństwa, równie radykalną, co pokorną obrończynię każdego dziecka i każdej matki" - przekazał kard. Ryś. "Daj nam Boże doczekać jej beatyfikacji i kanonizacji; daj nam dorosnąć do jej świadectwa" - podsumował.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi. Niemal całe jej życie związane było z Bałutami, najuboższą dzielnicą miasta. W młodości - jak podają źródła biograficzne - wyjechała do krewnych do Brazylii. Wróciła w 1910 roku. Podczas I wojny światowej była w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. W 1920 roku Leszczyńska wyjechała do Warszawy, aby skończyć szkołę pielęgniarską. Znowu wróciła do Łodzi, do męża Bronisława, z którymi miała troje dzieci.

W czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej jej rodzina związana była z konspiracyjnymi łódzkimi strukturami Narodowych Sił Zbrojnych. Leszczyńską aresztowano zimą 1943 roku.

W niemieckim obozie śmierci dla kobiet - Birkenau - pracowała jako położna, więzień nr 41335. Sprzeciwiając się rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3 tys. porodów (są relacje opisujące, jak przeciwstawiała się "głównemu lekarzowi obozowemu", Josefowi Mengele zabójcy w białym fartuchu odpowiedzialnemu za zbrodnicze "eksperymenty medyczne" - PAP). Pomagała ratować dzieci. Współwięźniarki nazywały tę niezwykłą położną Mamą.

Po wojnie Leszczyńska pozostała w Łodzi, gdzie pracowała do emerytury, na którą przeszła w 1957 roku. Nie lubiła mówić o tym, co przeszła i czego dokonała w KL Auschwitz-Birkenau.

W 1965 roku ukazały się jednak wspomnienia Leszczyńskiej pt. "Raport położnej", gdzie opisała swoje obozowe losy. Na podstawie tej książki w 1970 roku powstało oratorium z muzyką Anny German i Jerzego Maksymiuka. W 2021 roku premierę miał film dokumentalny "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej, krewnej bohaterskiej pielęgniarki.

Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku, spoczywa w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w centrum łódzkich Bałut. (PAP)

Hubert Bekrycht

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11