Watykańska konferencja na temat zdrowia psychicznego

Katolicy zajmujący się kwestią zdrowia psychicznego z całego świata zebrali się 29 stycznia w Dykasterii ds. Komunikacji na pierwszych w historii Watykanu warsztatach poświęconych zdrowiu psychicznemu i opiece duszpasterskiej.

Reklama

Wśród uczestników warsztatów znalazły się osoby pracujące w Watykanie, przedstawiciele Stowarzyszeń Katolickich zajmujących się kwestią zdrowia psychicznego oraz osoby pracujące z chorymi psychicznie w Mołdawii, Indiach, RPA i innych krajach.

Perspektywa Watykanu

Ks. Anthony Ekpo, podsekretarz dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powiedział, że zdrowie psychiczne stało się priorytetem dla jego dykasterii po rozmowach z lokalnymi Kościołami na całym świecie, które często wyrażają poważne obawy dotyczące tej kwestii. Zwrócił również uwagę na niepokojące przypadki łamania praw człowieka wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Zasugerował to, co papież Franciszek nazywa „ekologią życia codziennego”. Idea ta, jak wyjaśnił, została zaczerpnięta z encykliki papieża Laudato si' i obejmuje zwracanie uwagi na środowiska, w których żyjemy, oraz sposób, w jaki „wpływają one na sposób, w jaki myślimy, czujemy i działamy”.

Towarzyszenie

Bp John Dolan w diecezji Phoenix w USA zauważył, że na całym świecie istnieje prawdziwy niedobór specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby Kościół starał się wypełnić lukę i zapewnić pomoc osobom, które w przeciwnym razie nie otrzymałyby żadnej pomocy.

Amerykański biskup podkreślił jednak, że rolą Kościoła w takich przypadkach nie może być diagnozowanie lub leczenie, co należy pozostawić profesjonalistom. Zamiast tego – powiedział – Kościół musi towarzyszyć osobom z problemami zdrowia psychicznego i towarzyszyć członkom ich rodzin.

Biskup Dolan powiedział, że w swojej diecezji prowadzi wiele projektów mających na celu osiągnięcie tego celu. Jednym z nich jest misja edukacji księży, aby byli bardziej świadomi problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, aby mogli kontaktować osoby cierpiące na choroby psychiczne z profesjonalistami. 

Zdrowie psychiczne, aborcja i eutanazja

Reprezentująca Papieską Akademię Życia siostra dr Nunziata Comoretto zaznaczyła na wstępie, że można zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś w tej Papieskiej Akademii, która zajmuje się głównie kwestiami aborcji i eutanazji bierze udział w konferencji na temat zdrowia psychicznego.

Odpowiadając na to pytanie siostra Comoretto podkreśliła kluczowe znaczenie opieki nad osobami cierpiącymi na depresję, wypalenie lub w inny sposób zmagającymi się z wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Trzeba im pomóc, aby nigdy nie czuły, że eutanazja jest najlepszą opcją, jaka im pozostała. Zwróciła również uwagę na znaczący wpływ aborcji na kwestie psychiczne kobiet.

Pomoc dla ukraińskich uchodźców

Podczas konferencji wysłuchano wielu osób zajmujących się w praktyce kwestią zdrowia psychicznego i pracujących z chorymi psychicznie. Jedną z nich jest Anastasia Miranova, która pracuje w Caritas Mołdawia. Zauważyła ona, że jej kraj przyjął ostatnio bardzo dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, z których wielu, biorąc pod uwagę traumatyczne wydarzenia w ich kraju, cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Pomoc sióstr zakonnych

Siostra Isabel Cantón jest ze zgromadzenia Sióstr Szpitalnych, które zostało założone w 1881 r. w celu opieki nad osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Podzieliła się ona swoimi doświadczeniami z tej dziedziny.

Zaznaczyła, że jej zgromadzenie inspiruje się wezwaniem proroka Izajasza do „opatrywania złamanych na duchu”. W Wielkiej Brytanii, gdzie s. Cantón mieszka od pięciu dekad, zakon prowadzi trzy domy opieki, dbając o fizyczne, psychiczne i duchowe potrzeby mieszkańców.

Wyznała, że niektóre ośrodki prowadzone przez jej zgromadzenie są obecnie w całości obsługiwane przez osoby świeckie i nie mają sióstr ani kapelanów, z powodu mniejszej liczby księży i sióstr. Siostra Cantón wezwała do przyjęcia i wysłuchania osób z chorobami psychicznymi, przyjmując ich jako „współpielgrzymów” w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama