Czy Polska potrzebuje Nowej Ewangelizacji i jak powinna taka ewangelizacja wyglądać - zastanawiano się 21 maja w Płocku. Tego dnia w Opactwie Pobenedyktyńskim spotkała się Diecezjalna Rada Duszpasterska pod przewodnictwem bp. Piotra Libery.
Na wstępie spotkania rady bp Piotr Libera zaznaczył, że jego tematem będzie jedno zagadnienie – Nowej Ewangelizacji, ale o kluczowej roli. Przypomniał, że jesienią 2010 r. papież Benedykt XVI powołał Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji. Wedle założeń Ojca Świętego, istotą dzieła Nowej Ewangelizacji jest „doprowadzenie współczesnego człowieka do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem”. Jednym z celów jest wspieranie nowych form przekazu. NE dotyczy Kościołów dawno istniejących, które „potrzebują nowych impulsów ewangelizacyjnych”.
„Można sobie dziś zadać pytanie, czy Polska potrzebuje Nowej Ewangelizacji? Jan Paweł II podczas Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1987 r. potwierdzał, że Nowej Ewangelizacji wciąż potrzebuje nasza Ojczyzna i cała Europa. Mówił tam, że cała Europa jest wyzwaniem dla Ewangelii, ponieważ ludzie żyją w niej tak «jakby Boga nie było»” - przypominał hierarcha.
„Nie chodzi nam o reewangelizację, ale o szukanie nowych dróg ewangelizacji, ponieważ to, co sprawdziło się 20 lat temu, dziś już nie jest aktualne – twierdziła dr Iwona Luiza Zielonka, konsultant ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej. – Chodzi nam o powrót do źródeł, o spotkanie z Bogiem żywym. Ludzie są ochrzczeni, ale mentalnie nie żyją jak chrześcijanie. Chrześcijaństwo nie jest ich wyborem. W papieskim dokumencie «Lineamenta» czytamy, że Nowa Ewangelizacja będzie musiała się stać krytyką współczesnego chrześcijaństwa”.
Dr Zielonka zachęcała również do współpracy wielu wspólnot w dziele NE, budowania na grupach już istniejących, łączenia działań: „Bóg umie liczyć do jednego. Znane jest powiedzenie, że świat zmieniają jednostki. Nowa Ewangelizacja to wizja na dziś i na jutro, odnowienie naszego myślenia, bez rozdźwięku miedzy doktryną a wiarą” - mówiła. Jednocześnie zaznaczała, że najtrudniejszy teren działania stanowią katolicy, „którzy myślą, że nie muszą się nawrócić”.
O. Jacek Dubel, redemptorysta z Torunia, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji, inicjator Stowarzyszenia „Alfa” w Polsce, powiedział, że Nowa Ewangelizacja to sprawa nowego sposobu patrzenia na rzeczywistość, potraktowanie globalizacji, sekularyzacji czy ruchów feministycznych jako „znaków czasu”. „Wiele osób utraciło żywą relację z Jezusem Chrystusem albo nigdy jej nie miało. Dziś ludzie szukają Go często poza Kościołem. Obecne czasy niosą nową jakość, nową mentalność. Boimy się ryzykować, brakuje nam odwagi, by uczynić coś nowego. Tymczasem musimy prowokować ludzi do pewnych działań, reakcji” - przekonywał o. Dubel.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.