Czy Polska potrzebuje Nowej Ewangelizacji?

Czy Polska potrzebuje Nowej Ewangelizacji i jak powinna taka ewangelizacja wyglądać - zastanawiano się 21 maja w Płocku. Tego dnia w Opactwie Pobenedyktyńskim spotkała się Diecezjalna Rada Duszpasterska pod przewodnictwem bp. Piotra Libery.

Reklama

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Szkół Nowej Ewangelizacji mówił także o „fenomenie praktykujących, ale niewierzących”. Stąd rodzi się potrzeba ewangelizacji, ale i „rodzenia ewangelizatorów”. Efektem jest tworzenie Szkół Nowej Ewangelizacji, to proces dynamiczny, który ma doprowadzić „nie tylko do usłyszenia o Chrystusie, ale i zobaczenia Go”. Przestrzegał jednak przed „utopieniem pojęcia Nowej Ewangelizacji, wrzuceniem do jednego worka” wszystkich form działalności: „Nowa Ewangelizacja wymaga od nas ciągłej zadumy, bo mamy wciąż być nowi, bo Duch jest wciąż nowy. Albo damy mu się porwać, albo będziemy narzekać na podły świat, który kiedyś był tak wspaniały”, podsumowywał prelegent.

Po części merytorycznej odbyła się dyskusja. Uczestnicy diecezjalnej rady sugerowali, aby potraktować duszpasterstwo dzieci jako „narzędzie ewangelizacji dorosłych”. Wskazywali na potrzebę stworzenia tzw. męskiej duchowości. Akcentowali, że obecnie „nie łowi się siecią, ale wędką: trzeba dla Kościoła wyławiać pojedyncze osoby”. „Kościół w Polsce przede wszystkim potrzebuje nowej kultury – przekonywał ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski. – Trzeba odkryć dzisiejszy język, nowe formy działania, nowe ambony. Dlatego nie mamy CNN katolickiego albo katolickiej gry, która będzie tak popularna jak modny dziś «Wiedźmin»?”, zastanawiał się teolog.

Ordynariusz płocki na zakończenie zebrania rady przyznał, że Nowa Ewangelizacja w Kościele jest „rzeczywistością która dopiero się rodzi”, jednak jej gorącym zwolennikiem był bł. Jan Paweł II, a papież Benedykt XVI kontynuuje to dzieło. Poprowadził także wspólną modlitwę do bł. Jana Pawła II.

W podsumowaniu bp Libera zapowiedział ukazanie się polskiego tłumaczenia katechizmu „Youcat” dla młodzieży, który zostanie zainaugurowany podczas 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Ogłosił również utworzenie zespołu roboczego ds. przejrzenia aktualności statutów 42. Synodu Diecezjalnego, co stanowić ma przygotowanie do rozpoczęcia kolejnego synodu diecezji płockiej.

Ponadto zaprosił obecnych, a poprzez nich wszystkich diecezjan, do udziału w diecezjalnym dziękczynieniu za beatyfikację Jana Pawła II, 20. rocznicę jego pielgrzymki do Płocka i 80. rocznicę pierwszego objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Odbędzie się ono w Płocku 5 czerwca przy pomniku Papieża i na Starym Rynku. Zaprosił także młodzież pod „papieskie okno” w domu biskupim oraz do udziału w spotkaniu w opactwie 8 czerwca, z okazji 20. rocznicy odwiedzenia przez Jana Pawła II Zakładu Karnego w Płocku.

W skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej diecezji płockiej wchodzi kilkudziesięciu członków: księży, przedstawicieli zakonów, ruchów i wspólnot religijnych, osób świeckich zaangażowanych w działalność społeczną i charytatywną. Rada zbiera się cyklicznie na tematycznych sesjach. Gremium przewodniczy bp Piotr Libera.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama