Ks. Józef Kubicki TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zginął wczoraj w wypadku samochodowym pod Warszawą. Miał 59 lat.
Urodził się 30 maja 1951 r. święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1977 r., był m.in. prefektem a następnie wicerektorem seminarium duchownego księży chrystusowców w Poznaniu. Zespół, którym kierował ks. Kubicki od lat w II niedzielę Adwentu prowadzi coroczne, ogólnopolskie zbiórki pieniędzy na rzecz Kościoła na Wschodzie. W ubiegłym roku dało się zebrać na ten cel 2 mln 170 tys. zł.
„Ofiarność Polaków na rzecz Kościoła katolickiego na Wschodzie jest przeogromna. Myślę, że po części wynika to z faktu, że wielu Polaków ma swoich najbliższych za naszą wschodnią granicą” – mówił ks. Kubicki w wywiadzie dla KAI niespełna 2 lata temu.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (do 1992 działający jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie) istnieje od 1989 roku. Ks. Józef Kubicki kierował biurem Zespołu od 2000 r.
Organizował zbiórki i przekazywał fundusze na rzecz remontów i budowy kościołów, kaplic, przedszkoli, świetlic oraz ich wyposażenia. Zabiegał też o to, by do pracy ewangelizacyjnej na Wschód wyjeżdżało jak najwięcej dobrze przygotowanych księży, sióstr i świeckich wolontariuszy z Polski. „Biskupi, którzy przyjeżdżają do Polski z krajów b. ZSRR proszą nas wciąż o pomoc personalną kapłanów i sióstr zakonnych, ponieważ zakres posługi charytatywnej i ewangelizacyjnej poszerza się o nowo powstające ośrodki pomocy wychowawczej wobec miejscowego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec dzieci osieroconych” – mówił KAI ks. Kubicki.
Zwracał też uwagę na ekumeniczny aspekt obecności katolików z Polski na tamtych terenach: „Zachęcamy udających się do pomocy Kościołowi na Wschodzie, żeby reewangelizacja tych terenów, przyczyniała się do współpracy z chrześcijanami Kościoła prawosławnego, co jest bardzo ważne w kontaktach z braćmi prawosławnymi oraz budowaniu jedności wiary, miłości i nadziei o owocną przyszłość wspólnot chrześcijańskich”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.