W Słupsku rozpoczął się projekt, którego celem jest troska duchowa o dzieci i wsparcie dla kobiet.
Znany od lat na całym świecie ruch Matki w Modlitwie starają się zaszczepić w słupskiej parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej siostry nazaretanki. Od kilku tygodni odbywają się tam we wtorkowe wieczory spotkania małych grup kobiet, które jednoczy modlitwa za dzieci, a także wsparcie matek, które doświadczają niepewności o ich los i wiarę.
Jak wyjaśnia prowadząca spotkania s. Lilianna Bulanda, pomysł zaczerpnęła z inspiracji bp. Krzysztofa Zadarki, który na wrześniowym spotkaniu katechetów namawiał uczestników, by w parafiach organizować spotkania dla matek, spośród których wiele dobrze wychowało swoje dzieci, a teraz z bólem serca obserwuje ich odchodzenie od Boga. Wcześniej program Matki w Modlitwie s. Liliana miała okazję obserwować w Kazachstanie, gdzie pracowała i jest przekonana, że to praktyczna i wartościowa propozycja.
‒ Matki mają wiele rzeczy do przepracowania w sobie, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak one same potrzebują modlitwy i kontaktu z Bogiem – powiedziała. ‒ Nieraz są to kobiety, które w jakimś okresie życia odeszły od Boga, a teraz wracają np. z powodu Komunii swojego dziecka. Te, które mają dorosłe dzieci czy wnuki, są przerażone tym, jak świat na nie działa i że ich dobre rady nie są brane pod uwagę, więc już tylko Pan Bóg może coś zrobić. Tu jest miejsce, gdzie mogą się razem modlić, wypowiedzieć.
Spotkania są miejscem gromadzącym małe grupy kobiet (2-8 osób), ponieważ w takim gronie łatwiej dzielić się troskami. Kameralność, modlitewna atmosfera i wymóg poufności w kwestii tego, co zostało powiedziane, sprzyjają głębokiemu skupieniu, otwarciu się na działanie Boga, powierzeniu swojego bólu innym. Każde spotkanie poddane jest prowadzeniu Ducha Świętego w jedności z innymi grupami Matek w Modlitwie. Uczestniczki uwielbiają Boga słowem i pieśnią, czytają Pismo Święte, dziękują Bogu za dar macierzyństwa.
Informacje, jak zainicjować i prowadzić grupę Matek w Modlitwie, można znaleźć na stronie internetowej Mothers Prayers.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 47/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.