W dzień Świętej Rodziny święto patronalne przeżywały siostry nazaretanki.
Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba. Razem z biskupem i siostrami modlił się także ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupa.
Podczas homilii ordynariusz, przypominając wiarę Abrahama, przywołał postać założycielki zgromadzenia bł. s. Franciszki Siedliskiej. – Matka Franciszka odczytała swoją drogę w posłuszeństwie wiary, odpowiadając: niech się spełni wola Twoja, niech się spełni Twoja wola w tym zawartym z Bogiem przymierzu, w tym otwarciu się na charyzmat rodzinności – mówił biskup. Ordynariusz podkreślił fakt, iż w mijającym roku minęła 175 rocznica urodzin i 115 rocznica śmierci błogosławionej. – Jest symboliczne, że nie doczekała wolności naszej ojczyzny, a przecież dla tej niepodległości tak wiele uczyniła. Tak wiele uczyniła troszcząc się o naszych praojców emigrantów, pielęgnując w nich wierność tradycji, obyczajów i religii, którą zabrali z kraju nad Wisłą i Odrą. Niezwykły wkład miała w budowanie niepodległości. I trzeba o tym mówić, bo przecież wolności i niepodległości nie zdobyliśmy tylko dzięki orężu i polityce, ale też dzięki modlitwie i cierpieniu. To wszystko sprawiło, że byliśmy przygotowani na niepodległość. I Matka Franciszka ma w tym dziele niezwykły wkład. Tutaj są jej korzenie, tutaj uczyła się Kościoła i wiary. Musiało to być tak silne, że wystarczyło jej na całe życie. Tutaj, możemy powiedzieć, urosła i nabrała mocy jak dziecię Jezus w Nazarecie. Dom rodzinny dał jej moc, mądrość.
Kończąc homilię bp Andrzej F. Dziuba życzył wszystkim siostrom, by Matka Franciszka od Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza je prowadziła i orędowała u Boga, aby siostry miały ciągle moc, aby dzieliły mądrość, a łaska Boża spoczywała nad całym zgromadzeniem.
Na zakończenie Eucharystii siostry klęcząc odnowiły śluby zakonne. Po Mszy św. biskup ordynariusz wraz z ks. sekretarzem uczestniczyli w uroczystym obiedzie. Dziękując za obecność i modlitwę matka przełożona w imieniu wspólnoty podziękowała za obecność, modlitwę i wsparcie. Ordynariusz diecezji otrzymał od sióstr bieliznę kielichową.
Mówiąc o święcie patronalnym zgromadzenia warto wspomnieć, iż w związku z okrągłą rocznicą urodzin i śmierci założycielki bł. s. Franciszki Siedliskiej, w domu w Żdżarach siostry, a także parafianie i rodziny należące do Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny trwali na modlitwie, uczestniczyli w nowennie do bł. Franciszki nazwanej siedliskiem łaski. Duchowe córki założycielki przygotowały także szyszki Franciszki z jej tekstami. W dniu odpustu o Matce mówiły też podczas przedstawienia dzieci ze szkoły w Żdzarach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.