Biskupi Unii Europejskiej wzywają Europę do zaoferowania odnowionej wizji sprawiedliwości i pokoju.
Apel ten zawarli w komunikacie na zakończenie jesiennej sesji Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Gościli na niej zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego oraz łaciński patriarcha Jerozolimy. Ustalono, że przyszłe posiedzenie komisji odbędzie się w Polsce w kwietniu.
Biskupi zwrócili szczególną uwagę na wojnę Rosji przeciw Ukrainie, cierpienia Ormian na Kaukazie oraz cywilne ofiary konfliktu w Izraelu i Palestynie. Zdecydowanie potępili wszelkie formy antysemityzmu, radykalizacji i ksenofobii. Zaapelowali do Unii, aby nie uległa logice wojny, lecz rozwijała nowe procesy dialogu i dyplomację pokoju.
Obecny na posiedzeniu Komisji abp Światosław Szewczuk przypomniał, że Ukraina jest młodym państwem, lecz starożytnym narodem europejskim o europejskiej tożsamości. Podkreślił, iż pierwszy warunek przywrócenia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie to uznanie przez Rosję prawa narodu ukraińskiego do samostanowienia i podmiotowości w stosunkach międzynarodowych. „Nie możemy negocjować z ludźmi, którzy nadal negują nasze prawo do istnienia” – powiedział abp Szewczuk. Podkreślił, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie ma wyraźny charakter ludobójczy, a „opowiedzenie się Ukrainy za Europą jest sprzeczne z neokolonialnymi ambicjami Rosji”. Jego zdaniem to stanowi prawdziwy powód obecnej wojny.
Z kolei kard. Pierbattista Pizzaballa wezwał do unikania uproszczonych wypowiedzi na temat złożonego konfliktu w Ziemi Świętej. Jako łaciński patriarcha Jerozolimy przypomniał też o znaczeniu obecności chrześcijan w tym regionie.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.