W Dżakarcie odbyła się międzyreligijna konferencja na temat podejścia różnych wiar do zmian klimatycznych w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Wydarzenie inaugurowało działalność miejscowej Muzułmańskiej Rady Starszych, pozostającej w jedności z Wielkim Imamem uniwersytetu Al-Azhar Ahmedem Al-Tayyebem. Na spotkaniu wybrzmiewał duch nauczania tego islamskiego uczonego oraz wskazania Papieża Franciszka, zarówno w kwestiach ekologicznych, jak i tych dotyczących braterstwa.
Jak podaje agencja AsiaNews, konferencja Corecs 2023 stanowi punkt przygotowawczy do COP28 w Dubaju, gdzie proponuje się postawienie po raz pierwszy specjalnego „Pawilonu wiary”. W spotkaniu uczestniczyły setki osób. Aktualność podejmowanych tematów szczególnie mocno wybrzmiała w Indonezji, kraju o najliczniejszej populacji muzułmańskiej na świecie, ale również posiadającym 94 mln hektarów lasów w swoich granicach.
Biorący udział w wydarzeniu ks. Stanislaus Ferry Sutrisna Wijaya podkreślał wagę papieskiego nauczania. Poprzez encyklikę Laudato si’ oraz wydaną przedwczoraj adhortację apostolską Laudate Deum „zostajemy wszyscy wezwani do promowania braterstwa oraz pokojowego współżycia, a także do zwiększenia współpracy między członkami społeczeństwa w celu ochrony natury” – wskazał kapłan. Samo wydarzenie jawi się więc jako owocne działanie razem muzułmanów, katolików oraz wyznawców innych religii na rzecz dobra wspólnego.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.