To pierwsze tego typu wydarzenie w archidiecezji wrocławskiej. Skierowane do księży, katechetów, animatorów wspólnot, rodziców, a także młodych ludzi, którzy angażują się w swoich parafiach. Chodzi o laboratorium ewangelizacji i duszpasterstwa młodzieży. Brzmi intrygująco, a co dokładnie oznacza?
Jesteśmy specyficznym regionem na tle Polski pod względem ewangelizacji młodzieży. Z jednej strony mamy we Wrocławiu niechlubną statystykę. Stolica Dolnego Śląska to jedno z miast, gdzie najmniej uczniów szkół ponadpodstawowych chodzi na religię (ok. 18,45 proc. uczniów). Z drugiej strony widzimy wielki potencjał młodzieży w naszej diecezji, która nieraz dała wyraz przywiązania do Boga i wartości chrześcijańskich. Wobec tych wyzwań, trosk, ale również nadziei oraz radości Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w archidiecezji wrocławskiej postanowiło zorganizować wydarzenie, jakiego jeszcze nie było.
- Zaznaczam, że to nie są rekolekcje dla młodzieży. Chodzi o coś innego. Pierwszy cel? Poznanie i zintegrowanie, wymiana myśli oraz wspólna modlitwa. Dlatego zapraszamy na to wydarzenie księży, katechetów, animatorów wspólnot młodzieżowych, rodziców, a także młodych ludzi, którzy angażują się w swoich parafiach. Tę inicjatywę kierujemy do wszystkich tych, którym leży na sercu przyszłość wiary młodych ludzi w archidiecezji wrocławskiej - tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
W dniach 3-5 listopada w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku zbiorą się wszyscy ci, którzy chcą i organizują życie młodego Kościoła archidiecezji wrocławskiej w różnych miejscowościach. Warsztaty poprowadzi Fundacja "Młodzi na Progu", która w profesjonalny sposób opracowała ciekawy i szeroki wachlarz propozycji duszpasterskich dla młodzieży. Korzysta z nich już lokalny Kościół w kilkunastu diecezjach.
- Być może ktoś zastanawia się, dlaczego jedziemy tak daleko. Spotkanie w leżącym pod Lublińcem ośrodkiem "Niniwa" to okazja do spojrzenia z daleka na rzeczywistość naszego duszpasterstwa młodzieży. W tym miejscu odbywa się od kilku lat Festiwal Życia, gromadzący rzesze młodych ludzi. Od tego roku archidiecezja wrocławska wchodzi w skład współorganizatorów tego wydarzenia. Ośrodek w Kokotku jest pod każdym względem profesjonalny i przygotowany do potrzeb młodzieży. Spotykając się tam i konfrontując się z oblackimi metodami duszpasterstwa, nasi uczestnicy będą mieli okazję zachwycić się pracą na rzecz młodych - dodaje ks. Rozpędowsk
Projekt Młodzież w założeniu łączy siły. W diecezji prowadzone są różne wartościowe działania na rzecz młodzieży. Jednak ludzie, którzy je organizują, nie znają się, a mogę przecież wymieniać się doświadczeniami, czerpać od siebie pomysły, wchodzić we współpracę i tworzyć coś jeszcze lepszego. - To spotkanie w Kokotku jest nowym pomysłem. Swoisty aeropagiem. Mam nadzieję, że się przyjmie i wejdzie w stały kalendarz działań duszpasterskich na rzecz młodzieży. Nie zwlekajcie z zapisami - mamy ponad 100 miejsc, ale ich liczba jest ograniczona. Ośrodek został w całości zarezerwowany dla nas - zaprasza duszpasterz młodzieży.
Zapisy odbywają się przez FORMULARZ. Udział w wydarzeniu jest płatny. Wszelkie pytania można kierować bezpośrednio do ks. Rozpędowskiego oraz do ekipy przygotowującej spotkanie pod nr. tel.: 665 827 796 lub przez e-mail: rozpedowski.piotr@gmail.com i ddm.wroclaw@gmail.com.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.