Bp Suchodolski: W pokorze proszę, nie zostawiajcie Kościoła!

Jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć: „Boże pobłogosławiłeś i jestem gotowy, aby służyć i dzielić się tym co mam z potrzebującymi” - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. "Pokornie prosimy: nie zostawcie Kościoła, i nie zostawcie sług Kościoła w tym kryzysie” - apelował bp Suchodolski. Tradycyjnie, do Woli Gułowskiej w święto Narodzenia NMP przybyli rolnicy z terenu diecezji siedleckiej.

Reklama

- To nie wielkie koncerny, nie wielkie i potężne mocarstwa rządzą światem. Nasz świat „leży w dłoni” Najwyższego - wskazywał biskup. - Gdyby tak nie było, to dzisiaj byśmy tutaj nie przyszli. I choć lękamy się tych wielkich sił, które zaatakowały Ukrainę; tych wielkich sił, które atakują to młode pokolenie wprowadzając nowoczesne prądy do szkół, przedszkoli, wychowania. Choć się tego wszystkiego boimy, to mówimy: „Ty Boże jesteś moją mocą. Ty jesteś potężniejszy od tego wszystkiego” - wskazał duchowny.

Bp Grzegorz Suchodolski przypomniał, że historia naszego kraju pokazuje, że możemy doświadczyć trudnego czasu biedy, przeciwności, ale nasz naród pokazuje, iż możemy to pokonać i przetrwać.

- Trzeba wrócić do tego, który jest źródłem i naszą siłą, do Jezusa Chrystusa. […] Pan Bóg chce, żeby o losach świata nie decydowali wielcy tego świata, ale ci którzy są cisi, ubodzy i pokorni sercem, posłuszni Jego woli jak Najświętsza Maryja Panna - akcentował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Biskup zwrócił się do wiernych ze szczególnym apelem. Uczynił to w kontekście kryzysu wizerunku Kościoła, który przeżywamy od kilku lat. – Tak jak Kościół pomógł przeżyć wierze i kulturze w minionych czasach, tak dzisiaj Kościół potrzebuje Waszej pomocy. Dzisiaj Kościół potrzebuje waszej pomocy, zaangażowania, wiary, miłości, współpracy z tymi, którzy stają na czele naszych wspólnot. […] Pokornie prosimy: „nie zostawcie Kościoła, i nie zostawcie sług Kościoła w tym kryzysie” - apelował bp Suchodolski.

Duchowny zwrócił się także z prośbą o pomoc dla Katolickiego Radia Podlasie. - To są nasze apele, żeby te dzieła Kościoła, które są naszą chlubą i są piękne; które są z Bożego ducha i rozeznajemy, że mają sens, aby one trwały. […] Musimy pomagać sobie tak po ludzku, być zorganizowanymi w dobrym - apelował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

24 proc. polskich katolików spotkało się z wrogością z powodu wyznawanej wiary

Tegorocznym współorganizatorem dożynek diecezjalnych była Gmina Górzno oraz parafia św. Jana Chrzciciela w Górznie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, ludzie kultury i członkowie administracji publicznej.

Wcześniej, od godz. 10:00 miał miejsce występ zespołów ludowych Gminy Górzno i prezentacja programu artystycznego. Przed Eucharystią, wystąpił Wójt Gminy Górzno – Waldemar Sabak z konferencją: „Rola kultury i zwyczajów ludowych w pielęgnowaniu wiary i patriotyzmu”. W czasie spotkania w Woli Gułowskiej był także moment prezentacji wieńców dożynkowych.

Po Mszy św. pobłogosławiono korony żniwne, ziarno i nasiona. Odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Całość dożynek zakończyła agapa dla wszystkich uczestników.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama