Abp Szewczuk: na Ukrainie miłość ratuje życie wśród wojny

„Pytamy się dziś siebie: jak nie zmęczyć się obroną ludzkiego życia? Być może Europa i świat zadają sobie pytanie: jak nie zmęczyć się wojną na Ukrainie?” – mówi w swoim cotygodniowym orędziu abp Światosław Szewczuk. Jak wskazuje, „niestety, jesteśmy teraz w szczytowym momencie walki obronnej”. Najeżdżający Rosjanie brutalnie atakują południe jego ojczyzny. Za pisarzem Antoinem de Saint-Exupérym hierarcha zaznacza więc, że należy wytrwać w miłości, bo to ona pozwala przejść przez trudności.

Reklama

Jak przypomina zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, stosowane przez agresora ataki mające na celu niszczenie ziarna sam Papież nazwał „grzechem wołającym o pomstę do nieba”. Abp Szewczuk zwraca również uwagę na inny bolesny wymiar rosyjskiej napaści – ofiary ponoszone przez członków służby zdrowia. 9 sierpnia, zgodnie z używanym jeszcze do września przez Kościół greckokatolicki na Ukrainie juliańskim kalendarzem, obchodzić się tam będzie Dzień Pracowników Medycznych, o czym przypomniał hierarcha.

Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie

Abp Szewczuk: dziękujemy wszystkim naszym ofiarnym członkom służby zdrowia
„Wszystkimi nami wstrząsnęło wydarzenie sprzed kilku dni z Chersonia. Wróg zabił młodego lekarza, otolaryngologa, Dmytra Biłego, pierwszego dnia jego pracy. Dmytro chciał pracować w Chersoniu właśnie po to, aby ratować życie ludzi, którzy nieustannie żyją pod rosyjskimi bombardowaniami i atakami rakietowymi. Zginął w miejscu pracy w swój pierwszy dzień, a obok niego znalazła się ciężko ranna pielęgniarka. Ów młody lekarz, oddający swoje życie, służąc chorym na Ukrainie, jest symbolem, twarzą współczesnej ukraińskiej medycyny. Podczas wojny na pełną skalę płynącej z rosyjskiej agresji zniszczonych zostało 177 placówek służby zdrowia, a prawie 1,5 tys. uszkodzono. Według oficjalnych danych dotychczas zginęło 146 pracowników medycznych, w tym 33 w miejscu pracy – a to tylko w pełni potwierdzone przypadki. Dziś chcemy podziękować naszym drogim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom i pielęgniarkom. Dziękujemy naszym wojskowym medykom, ratującym życie tych, którzy bronią naszego kraju. Kilka miesięcy temu, w styczniu, kiedy Wszechukraińska Rada Kościołów odwiedziła Ojca Świętego, przekazaliśmy Papieżowi Franciszkowi listę 41 pojmanych pracowników medycznych, nielegalnie przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Niestety, żaden z nich nie został jeszcze uwolniony. Pamiętajmy o nich wszystkich w modlitwie.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7