Nowy Sekretarz Generalny konfederacji Caritas Internationalis odwiedził Warszawę. W trakcie swojej wizyty Alistair Dutton spotkał się z zespołem Caritas Polska i wyraził wdzięczność za pomoc, jakiej Polacy udzielili Ukrainie po wybuchu wojny w 2022 r.
Sieć Caritas Internationalis tworzą 162 organizacje ze wszystkich kontynentów. Pochodzący ze Szkocji Alistair Dutton spotkał się z pracownikami Caritas Polska i odwiedził m.in. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Jesteśmy dumni i wdzięczni, widząc pracę, którą wykonujecie od lat, niosąc pomoc osobom potrzebującym w waszym kraju. Byliśmy też niezwykle poruszeni, patrząc na to, jak ciepło przyjęliście wszystkich uchodźców z Ukrainy w zeszłym roku. Caritas Polska zapewniła i wciąż zapewnia wsparcie osobom, które w wyniku wojny zmuszone były opuścić swoje domy. Kontynuujcie swoją dobrą pracę
- mówił Alistair Dutton.
Sekretarzowi generalnemu Caritas Internationalis towarzyszył Hani El-Mahdi - dyrektor regionalny na Europę, Bliski Wschód i Azję Środkową organizacji Catholic Relief Services (CRS, niekiedy nazywana Caritas USA). Goście wzięli również udział w spotkaniu w Kancelarii Prezydenta RP, w którym uczestniczyli: Piotr Ćwik - zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Zdzisław Sokal - doradca Prezydenta RP, a także Ireneusz Krause - zastępca dyrektora Caritas Polska.
- Rozmawialiśmy na temat pomocy i działalności Caritas Internationalis na świecie, ale szczególnie w kontekście ukraińskim. Omawialiśmy bieżącą koordynację działań i pomocy humanitarnej świadczonej przez konfederację w Ukrainie - wyjaśnia Ireneusz Krause. - Mowa była również o współpracy Caritas z administracją państwową w Ukrainie, o formach pomocy, zagrożeniach i szansach na odbudowę tego kraju w kolejnym etapie po zakończonej (miejmy nadzieję jak najszybciej) wojnie - dodaje Zastępca Dyrektora Caritas Polska.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).