Publikacja ta nie może podjąć wszystkich zagadnień, jednak ogląd pontyfikatu Franciszka z argentyńskiej perspektywy może rozszerzyć nasze pole widzenia, wyjaśnić czy pomóc zrozumieć motywy jego wypowiedzi i działań.
W tym roku minęło dziesięć lat obecności Franciszka na Stolicy Piotrowej. Z różnych stron można oglądać ten pontyfikat i próbować zrozumieć nie zawsze jasne wypowiedzi obecnego papieża, jego decyzje i motywy działania - pisze we wstępie najnowszej książki o. Mirosława Piątkowskiego SVD "Zrozumień papieża Franciszka", o. Jerzy Faliszek SVD, sekretarz misji i animator powołaniowy werbistów w Prowincji Argentyna Południowa.
Ojciec Mirosław Piątkowski SVD pracował w Argentynie. Dlatego spogląda na postać papieża poprzez osobiste doświadczenia, znajomość ludzi, warunków ich życia i historii, w której wyrósł Franciszek.
Stara się z tamtej perspektywy pokazać jego postać i działania, co przynajmniej w kilku kwestiach może rzucić więcej światła na, wydawałoby się sporne, wypowiedzi czy decyzje Franciszka.
"Po lekturze tej książki być może niejednemu Czytelnikowi będzie łatwiej zrozumieć papieża nie z Europy, a z „końca świata” – jak sam siebie określił Franciszek nie jest papieżem tylko dla Europy i on to wie. Europejczycy, co oczywiste, patrzą jednak na jego pontyfikat z punktu widzenia swoich doświadczeń i wielowiekowej tradycji. Może właśnie dlatego trzeba pokazać mieszkańcom Starego Kontynentu trochę argentyńskiej rzeczywistości, w której papież urodził się, wychował i funkcjonował jako duchowny i hierarcha tamtejszego Kościoła?" - zauważa o. Faliszek .
Cennym kluczem do zrozumienia wizji Kościoła, proponowanego przez Franciszka, jest wywiad o. Piątkowskiego z bp. Jose Luisem Corralem Pélaez, argentyńskim werbistą, który pracował m.in. jako misjonarz w Chile i Wenezueli i Paragwaju.
To oczywiste, że każdy kształtuje swoją tożsamość w konkretnej rzeczywistości. „Argentyńczyk” mocno zadomowił się we Franciszku i determinuje jego postępowanie podwójnie – jako„kreol” (najbardziej rdzenny) i „imigrant”. To tygiel narodowości, zasymilowany przez nową kulturę, która przetrwała w mentalności Argentyńczyków, co czyni ją dość kosmopolityczną.Ale wierzę, że Franciszek dobrze wie, jak się od niej odseparować w sytuacji, gdyby ograniczała czy warunkowała jego decyzje jako papieża, który musi wykraczać poza kultury i geografię.
z wywiadu z bp. Josem Luisem Corralem
"Artykuły przedstawiające Argentynę, jak również opinie niektórych znanych Argentyńczyków pomagają nie tylko wejść w życie Jose Bergoglio i kontekst geograficzno-historyczny, ale ukazują, jak sam Franciszek patrzy na Europę i dlaczego Ameryka Łacińska jest według niego, jak i zresztą już poprzednich papieży, nadzieją całego Kościoła. Czytelnik pozna argentyński kontekst jednej z najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi Franciszka, dotyczącej komunii dla osób rozwiedzionych zaproponowanej w adhortacji „AmorisLaetittia”. Publikacja podejmuje też gorący temat stanowiska papieża w kwestii agresji Rosji na Ukrainę i trwającej wojny. Dopełnieniem tych kontekstów będzie wskazanie opcji społecznych Ameryki Łacińskiej, wytyczonych wspólnie przez tamtejsze episkopaty, które – jak się wydaje – Franciszek przenosi na Europę i Kościół na całym świecie. Chodzi o tzw. pójście na peryferia, nacisk na charytatywne zaangażowanie Kościoła i kształtowanie preferencyjnej opcji na rzecz ubogich w Kościele, o bycie uczniem-misjonarzem w modelu Kościoła i parafii. To, co wyróżnia i charakteryzuje model Kościoła według Franciszka, to pokora i właśnie opcja na rzecz ubogich" - zauważa o. Faliszek.
W zakończeniu książki Czytelnik dowie się o zaangażowaniu misjonarzy werbistów w „ukochanej” przez Franciszka Amazonii (adhortacja Querida Amazonia – 2020) i w Argentynie na przykładzie opisu jednej z parafii na północno-zachodnich peryferiach tego kraju, w Andach, gdzie Autor pracował jako misjonarz, a obecnie przejętej przez duchowieństwo diecezjalne diecezji Jujuy.
Publikacja ta nie może podjąć wszystkich zagadnień, jednak ogląd pontyfikatu Franciszka z argentyńskiej perspektywy może rozszerzyć nasze pole widzenia, wyjaśnić czy pomóc zrozumieć motywy jego wypowiedzi i działań.
Książkę wydał referat misyjny werbistów w Pieniężnie
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.