Wadowice. Udogodnienia dla niepełnosprawnych w papieskim muzeum

Sensoryczną ścieżkę zwiedzania, którą przygotowano z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami, uruchomi we wtorek papieskie muzeum w Wadowicach. Pojawią się m.in. przestrzenne plany orientacyjne, opisy w alfabecie Braille’a i tyflografie - podała placówka.

Reklama

Anna Czajkowska-Sałapat z wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II poinformowała, że poprzez przedsięwzięcie „Dom dla każdego” placówka chce być bardziej dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami.

„Skupiliśmy się zwłaszcza na obszarze widzenia, rozumienia i czucia. (…) Jednym z pierwszych naszych kroków było szkolenie dla wszystkich pracowników. Dotyczyło m.in. savoir-vivre wobec osób ze szczególnymi potrzebami. Opracowaliśmy też formę zwiedzania, która pozwala poczuć się w muzeum komfortowo i bezpiecznie oraz poznawać ekspozycję stałą poprzez zmysły, które w codziennym życiu pomagają odbierać świat. Powstał też scenariusz dostępnych warsztatów edukacyjnych” – powiedziała Anna Czajkowska-Sałapat.

Przedstawicielka muzeum dodała, że inauguracja sensorycznej ścieżki zwiedzania zaplanowano na wtorek. „Na ekspozycji stałej pojawi się wiele dodatkowych eksponatów przeznaczonych do dotykania, przestrzenne plany orientacyjne, opisy w alfabecie Braille’a, tyflografie i inne udogodnienia. Przygotowano przewodniki w tekście łatwym do czytania oraz dźwiękową wersję oprowadzania” – powiedziała Czajkowska-Sałapat.

Projekt „Dom dla każdego” realizowany jest w wadowickiej placówce od września 2022 roku. „Od początku zakładaliśmy włączenie osób ze szczególnymi potrzebami w przygotowanie i tworzenie oferty, tak by odpowiadała ona przede wszystkim ich potrzebom i spełniała ich oczekiwania. Do współpracy zaprosiliśmy między innymi Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Wadowicach i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej” – powiedziała Czajkowska-Sałapat.

Projekt został sfinansowany z programu „Kultura bez barier”, którego liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przedstawicielka muzeum przypomniała, że placówka pozbawiona jest barier architektonicznych, a w ostatnich latach wprowadzono m.in. ścieżkę zwiedzania w Polskim Języku Migowym czy ciche godziny zwiedzania i pokój wyciszeń. Odwiedzając muzeum można skorzystać z wózka inwalidzkiego, nauszników wyciszających i folii powiększających.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Obecna ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama