Potrzeba mediów, które nie dzielą, ale budują mosty. Nie wznoszą barier, ale wspierają dialog – mówili przedstawiciele mediów watykańskich Andrea Tornielli i Massimiliano Menichetti, którzy 1 czerwca w Lublinie spotkali się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tematem spotkania ze studentami, w tym dziennikarstwa były „Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła”.
Eksperci podkreślili znaczenie przekazu medialnego opartego na prawdzie i świadectwie życia ludzi. „W obliczu relacji danej osoby, w obliczu jej doświadczenia życiowego – nawet jeśli nie zgadzamy się z jej zasadami – czujemy większy szacunek i respekt” – powiedział Andrea Tornielli. Przypomniał, że Ewangelia rozprzestrzeniła się przede wszystkim dzięki świadectwu ludzi, którzy „pozwolili się przyciągnąć i zafascynować Jezusem”.
Przedstawiając misję i różnorodne działania mediów watykańskich, Tornielli zaznaczył, że każdy przekaz, nawet dotyczący tragicznych wydarzeń, musi nieść nadzieję. „W naszej codziennej pracy, nawet gdy musimy mówić o dramatycznych realiach, takich jak wojna, zawsze staramy się to robić, pozostawiając trochę miejsca na ziarna nadziei. Ponieważ tego właśnie potrzeba” – mówił dyrektor programowy watykańskich mediów.
Szef Radia Watykańskiego Massimiliano Menichetti podkreślił, że ważnym aspektem jego działalności jest opowiadanie o wydarzeniach w świecie przez pryzmat katolickiej nauki społecznej. „Oznacza to, że jeśli np. dojdzie do wybuchu bomby w Ukrainie, to z pewnością informujemy o zniszczeniach, ale jednocześnie pokazujemy, kto pomaga, kto działa na rzecz drugiego człowieka, na rzecz pokoju, na rzecz braterstwa, i to na każdym poziomie: słowem, pomocą, polityką, dyplomacją, możliwymi rozwiązaniami” – podsumował Menichetti.
Tornielli i Menichetti wskazali na potrzebę wykorzystywania nowoczesnych technologii w mediach. „Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby komunikować dobro, budować wymianę, słuchać innych, dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy lub tożsamości w pałkę lub mur” – podkreślali goście z Watykanu.
W trakcie spotkania rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, na którego zaproszenie eksperci z Watykanu odwiedzili uczelnię, wspomniał Jana Pawła II i jego rolę w otwarciu na świat i promowaniu przekazujących prawdę mediów. Media na KUL są ważne: działają studia dziennikarskie, a w ostatnim czasie KUL, spośród wszystkich polskich uczelni, stał się najbardziej aktywny w mediach społecznościowych. W spotkaniu z watykańskimi ekspertami uczestniczyli licznie przybyli studenci, głównie dziennikarstwa, a także stypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie.
Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II jest jednym z największych uniwersytetów katolickich na świecie i ważnym ośrodkiem myśli katolickiej. Prowadzi działalność naukową i kształci młodzież na takich wydziałach, jak teologia, filozofia, nauki społeczne, prawne i humanistyczne oraz nauki matematyczne i przyrodnicze.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.