Ks. Koprianiuk: od 1 czerwca do rozpoczęcia ŚDM pielgrzymi rejestrują się bezpośrednio w systemie portugalskim

Od 1 czerwca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie rejestracja na wydarzenie będzie możliwa bezpośrednio, czyli przez system portugalski - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą "dni w diecezjach".

"Od 1 czerwca osoby chcące wziąć udział w ŚDM mogą rejestrować się już tylko przez system portugalski. Do 31 maja można było się rejestrować także przez system polski w makrogrupach polskich" - powiedział PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

Zapewnił, że nie jest to trudne, a odpowiednie linki do rejestracji zamieszczone są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. "Przy rejestracji nadal wybiera się np., że jesteśmy +grupą polską+ oraz liczbę osób" - wyjaśnił. Dodał, że rejestracja na wydarzenia w Lizbonie potrwa do rozpoczęcia ŚDM.

Przekazał, że w ŚDM weźmie udział 25 tys. Polaków, w tym ok. 250 księży, 100 sióstr zakonnych i 21 biskupów. Zapisało się także blisko 500 wolontariuszy. "Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wyniosła 17 tys." - przekazał ks. Koprianiuk.

"Szacujemy, że pozostała część to Polacy, którzy przybędą indywidualnie, z rodzinami bądź w ramach wyjazdów turystycznych i wezmą tylko udział w wydarzenia centralnych z udziałem papieża" - wyjaśnił.

"W wydarzeniach weźmie ponad ok. 2 tys. młodych z ośrodków polonijnych" - powiedział ks. Koprianiuk. Zaznaczył, że "najwięcej zapisało się ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu są młodzi z Niemiec. Następnie z Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy.

"W ramach konkursu +Polonia i Polacy za granicą 2023+ organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy środki, którymi wesprzemy młodych Polaków z Polonii oraz mieszkających na Wschodzie, a więc z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi. Do naszego projektu zgłosiło się 300 młodych z Polonii całego świata" - powiedział dyrektor KBO ŚDM. Dodał, że są także grupy młodych Polaków z Litwy, Rumunii czy Grecji, którym pomagamy w dotarciu na ŚDM".

"W projekcie łączymy grupy polonijne wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wyjazd odbędzie się z trzech miast: Paryża, Barcelony i Madrytu. Stamtąd młodzież wspólnie wyruszy do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. +dni w diecezjach+ poprzedzające wydarzenia centralne ŚDM w Lizbonie" - powiedział ks. Koprianiuk.

Przekazał, że ponad 7 tys. Polaków wyraziło zainteresowanie pakietem polskim, zawierającym m.in. biało-czerwony kapelusz i koszulkę oraz flagę w barwach narodowych.

Poinformował, że "trwa finalizacja projektu +Polska-Lizbona+, w ramach którego w czasie ŚDM, na specjalnie przygotowanej scenie działającej od 31 lipca do 5 sierpnia, odbędzie się kilka koncertów i spotkań tematycznych oraz modlitewnym". "Scena będzie umiejscowiona na Stadionie 1 Maja umiejscowionym między parkiem Edwarda VII a miejscem finałowego spotkania z papieżem. Tam będzie m.in. w środę 2 sierpnia o godz. 17.00 msza św. po polsku. W miejscu będzie także nasze studio telewizyjne" - wskazał ks. Koprianiuk.

Poinformował, że krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie odbędzie się 17 czerwca na Jasnej Górze. "Mszy św. o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. O godz. 10.30 rozpocznie się spotkanie, w czasie którego zostaną omówione informacje organizacyjne dot. m.in. wolontariatu, odbioru polskiego pakietu czy polskiej sceny w Lizbonie. Młodzież będzie się także uczyć hymnu Światowych Dni Młodzieży - wskazał duchowny.

Jak zaznaczył, "chcemy powierzyć Maryi zarówno czas ostatnich przygotowań, podróży, jak i pobytu w Portugalii wierząc, że Jej orędownictwo wyjedna młodym dobre owoce ŚDM" - powiedział duchowny.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu - wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla - ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7