Papież: tyle narodów na świecie pragnie pokoju, zwłaszcza Ukraina

Franciszek podczas południowego spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie mówił, że wiele narodów na świecie pragnie pokoju, zwłaszcza - dodał - na udręczonej Ukrainie. W rozważaniach przestrzegał wiernych przed zamykaniem się w sobie.

Zwracając się do tysięcy osób przybyłych na plac Świętego Piotra w uroczystość Zesłania Ducha Świętego na modlitwę Regina Coeli papież powiedział: Matce Bożej "zawierzamy pragnienie pokoju tylu narodów na całym świecie, zwłaszcza udręczonej Ukrainy".

W rozważaniach papież przestrzegał przed zamykaniem się w sobie i "zabarykadowaniem się w labiryncie niepokojów".

To zamykanie się w sobie - wyjaśnił - "ma miejsce wtedy, gdy w najtrudniejszych sytuacjach pozwalamy na to, aby strach przejął kontrolę i przemówił w nas wielkim głosem. W ten sposób, w reakcji na to, drzwi serca się zamykają, jak to się dzieje wtedy, kiedy w budynku włącza się alarm".

"Przyczyną jest więc strach: lęk przed tym, że nie damy rady, przed samotnym stawianiem czoła codziennym bataliom, przed podejmowaniem ryzyka, a potem rozczarowaniem, przed dokonywaniem złych wyborów" - tłumaczył Franciszek.

Dodał: "Lęk blokuje, paraliżuje i izoluje: pomyślmy o obawie przed innymi, przed obcokrajowcami, tymi, którzy są inni, myślą inaczej. I może być nawet strach przed Bogiem: że mnie ukarze, że będzie miał coś do mnie".

Papież zauważył: "Jeśli zrobimy miejsce dla tych fałszywych lęków, drzwi się zamykają: drzwi serca, społeczeństwa, a nawet drzwi Kościoła".

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

"Gdzie jest lęk, tam jest zamknięcie. A to nie jest dobre" - dodał.

Franciszek mówił także o obchodzonej 22 maja 150. rocznicy śmierci Alessandro Manzoniego, czołowego przedstawiciela włoskiego romantyzmu, autora arcydzieła powieści historycznej "Narzeczeni". Nazwał go "piewcą ofiar i ostatnich".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7