Rozpoczyna się Stały Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W dniach 23-26 maja we Wrocławiu odbędzie się posiedzenie Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Ogłosił to publicznie i przedstawił jego program 22 bm. w ukraińskim programie telewizyjnym "Otwarty Kościół" arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Wyjaśnił przy tym, czym jest Stały Synod, jaką rolę odgrywa w Kościele i kto go tworzy.

"Stały Synod UKGK jest szczególnym organem kościelnym, pomagającym głowie Kościoła w kierowaniu nim w okresie międzysynodalnym, podczas gdy Wielki Synod, w którego skład wchodzą wszyscy biskupi UKGK, zbiera się raz w roku" – oświadczył zwierzchnik UKGK. Wskazał przy tym, iż ona jako głowa Kościoła nie jest monarchą, Kościół zaś stanowi wspólnotę i zarządzanie nim odbywa się w sposób kolegialny. Zaznaczył również, iż niektóre przepisy prawa kanonicznego wyraźnie mówią, że niektórych postanowień zwierzchnik Kościoła nie może podejmować samodzielnie, ale jedynie przy pomocy, a nieraz nawet za zgodą tegoż Stałego (albo Wielkiego) Synodu.

Arcybiskup wskazał, że w skład tego gremium wchodzą czterej biskupi, z których – zgodnie z prawem kanonicznym Kościołów wschodnich – trzech wybiera się w tajnym głosowaniu na Wielkim Synodzie, a jednego ma prawo powołać zwierzchnik Kościoła. Wszyscy oni zbierają się, w myśl zwyczajów UKGK, 4-5 razy w roku

Obecnie członkami Stałego Synodu są: z urzędu abp S. Szewczuk jako jego przewodniczący oraz arcybiskup-metropolita Filadelfii w USA Borys Gudziak, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii bp Bohdan Dziurach, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak i biskup czerniowiecki Josafat Moszczycz.

Uzasadniając następnie wybór właśnie Wrocławia na miejsce najbliższego posiedzenia, abp Szewczuk przywołał postać swego poprzednik ana tym stanowisku kard. Lubomyra Huzara, który "wprowadził taki zwyczaj, aby Stały Synod był w ruchu, a więc aby obradował za każdym razem w innym miejscu". I w przeszłości jego członkowie spotykali się w Kazachstanie, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w różnych krajach zachodnioeuropejskich i w różnych eparchiach (diecezjach) UKGK na Ukrainie. W warunkach pandemii posiedzenia odbywały się nawet, za zgodą i z błogosławieństwem Stolicy Apostolskiej, w formacie on-line. "Obecnie zaś nadszedł czas «dewirtualizacji», toteż postanowiliśmy przeprowadzić tę sesję w Polsce, we Wrocławiu" – dodał zwierzchnik UKGK.

Wyjaśnił, iż wybór tego miasta wynikał z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że właśnie na tym spotkaniu będzie omawiana kolejna sesja Wielkiego Synodu, której głównym tematem ma być opieka duszpasterska nad emigrantami i uchodźcami wojennymi. Podkreślił, iż w Polsce przebywa obecnie ponad 3 mln uchodźców ukraińskich i jest to najbardziej skoncentrowane w jednym miejscu skupisko tych, którzy w taki czy inny sposób, z powodu wojny znaleźli się poza swoją ojczyzną. "Chcemy więc rzeczywiście zrozumieć, jak prawidłowo przygotować ten temat pod dyskusję na Wielkim Synodzie" – wytłumaczył mówca. Dodał, że odpowiedzialny za ten temat jest biskup olsztyńsko-gdański Arkadiusz Trochanowski, "który zna potrzeby uchodźców i przesiedleńców nie z internetu czy opowiadań, ale z doświadczenia osobistego, bo właśnie tych ludzi przyjmuje nasz Kościół w Polsce".

Arcybiskup większy przedstawił też program przyszłego wydarzenia. Zapewnił, że jego uczestnicy chcą się spotkać z duchowieństwem, zwłaszcza goszczącej ich eparchii wrocławsko-koszalińskiej, chcą ich wysłuchać, zebrać najlepsze doświadczenia duszpasterstwa emigrantów, jakie ma nasz Kościół w Europie, szczególnie okresu wojennego. W ramach przygotowań do Wielkiego Synodu członkowie Stałego Synodu przedstawią biskupom pewne propozycje postanowień synodalnych, które potem staną się prawem i zacznie się wcielanie ich w życie. "Są to właśnie główne przyczyny, które skłoniły nas do odbycia tej sesji we Wrocławiu" – podsumował tę część swej wypowiedzi abp Szewczuk.

Jego zdaniem "będzie to także dobra okazja do kontaktów z władzami Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz do przeżycia pewnych wydarzeń intelektualnych w środowisku akademickim Wrocławia, który jest wielkim ośrodkiem naukowo-kulturalnym w Europie Zachodniej, miejscem, w którym w szczególny sposób spotykają Zachód i Wschód". Wyraził również nadzieję, że "tych kilka dni naszej pracy okażą się korzystne i przyniosą piękne owoce". Jest też przekonany, że ojcom synodalnym uda się spotkać z rodakami, "którzy tak bardzo tęsknią za Ukrainą" i że przeżyją święto Wniebowstąpienia Pańskiego (28 maja) we wrocławskim soborze katedralnym wraz z miejscowym biskupem W. Juszczakiem, "który jest bardzo owocnym i aktywnym duszpasterzem dla naszych wiernych na zachodnich ziemiach polskich".

Program zebrania Stałego Synodu UKGK przewiduje również spotkania jego uczestników z prezydentem miasta Jackiem Sutrykiem, wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim, łacińskim metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym i z młodzieżą ukraińską. A 26 bm. w "Ossolineum" odbędzie się prezentacja książki „Bóg nie opuścił Ukrainy. Abp Światosław Szewczuk w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11