Nabożeństwo, transmitowane na żywo przez telewizję, odprawił patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl.
Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w wigilii paschalnej w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, największej prawosławnej świątyni w Rosji. Nabożeństwo, transmitowane na żywo przez telewizję, odprawił patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl.
W ciemnym garniturze, trzymając w ręku świecę, przywódca Kremla w towarzystwie mera Moskwy Siergieja Sobianina na słowa patriarchy odpowiedział tradycyjnym „Prawdziwie zmartwychwstał”.
W przesłaniu do wiernych z okazji Wielkanocy Cyryl zaapelował o „sprawiedliwy i trwały pokój” dla narodów Rosji i Ukrainy. Mówiąc o osobach znajdujących się na obszarach ogarniętych wojną przywódca rosyjskiego prawosławia stwierdził: „My, chrześcijanie, nie możemy pozostać obojętni na kłopoty i trudności naszych braci i sióstr, których serca są rozpalone ogniem sporów wewnętrznych. Wznosimy więc gorące błagania do Pana, aby przez swoje miłosierdzie i dobroć uleczył rany cielesne, a przede wszystkim duchowe, pocieszył w każdym smutku i obdarzył trwałym i sprawiedliwym pokojem bratnie narody, które wyszły z jednej dnieprzańskiej chrzcielnicy”.
Jak podaje agencja informacyjna Tass, w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie obecni byli arcybiskup Paolo Pezzi, metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie i przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Rosji, oraz arcybiskup Giovanni d’Aniello, nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej. Obaj przedstawiciele Kościoła katolickiego zasiedli w centralnej części katedry wraz z wiernymi prawosławnymi.
Pytany przez Tass hieromnich Stefan (Igumnow), sekretarz ds. stosunków międzykościelnych Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, powiedział, że od początku pontyfikatu papieża Franciszka stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną a Kościołem katolickim cechuje „wielka otwartość, wzajemne zainteresowanie i realizacja wielu wspólnych projektów”.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.