Katolicka wspólnota pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy Pierbattisty Pizzaballi wyśpiewała radosne Alleluja przy pustym Grobie Zmartwychwstałego Pana. Wraz z nim modlili się hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz liczni pielgrzymi. Podczas procesji wokół pustego Grobu Pańskiego diakoni, śpiewając cztery świadectwa ewangelistów, ogłosili symbolicznie w cztery strony świata radosną nowinę: „Chrystus Zmartwychwstał. Nie ma Go tu! Oto miejsce, gdzie Go położyli” (Mk 16,6).
Na jerozolimskiej rezurekcji liturgiczna celebracja Zmartwychwstania Pańskiego była jednocześnie wyrazem czci dla pustego Grobu Zbawiciela. W homilii patriarcha zaprosił do przychodzenia do tego miejsca, aby się modlić, kontemplować i utwierdzić w wierze.
„Żyjemy w czasach – stwierdził hierarcha – naznaczonych przemocą i śmiercią, głęboką nieufnością, widoczną w różnych sferach życia społecznego, politycznego i religijnego naszych krajów. Jedną z największych współczesnych bolączek nie jest brak pieniędzy i sukcesów, ale brak miłości, dawanej i otrzymywanej. Nie ufamy bliźniemu, nie umiemy przebaczać, bo nigdy nie doświadczyliśmy przebaczenia”.
Od pustego grobu Zmartwychwstałego patriarcha Pizzabballa skierował apel do wszystkich chrześcijan aby, po raz kolejny, przy pustym Grobie Chrystusa, „odnowić – dla siebie i dla całego naszego Kościoła – pragnienie stawiania na miłość Jezusa, nie lękania się śmierci i jej więzów, ale bycia tu, w Ziemi Świętej i w świecie, animatorami życia, miłości, przebaczenia i nadziei.”
W rezurekcyjnej eucharystii w Jerozolimie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów wschodnich, które wspólnie z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką Zmartwychwstania. Byli obecni również konsulowie Włoch, Hiszpanii, Francji i Belgii oraz urzędnicy izraelskiego ministerstwa do spraw wyznań.
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.