W Kościele katolickim 24 marca obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników. Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 roku na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.
Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.
Przeczytaj: Polski duchowny uratował ponad tysiąc Żydów; sam cudem uniknął śmierci z niemieckich rąk
"Obejmijmy modlitwą wszystkie osoby zakonne i świeckie posługujące na misjach, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach, z narażeniem własnego życia. Dzięki ich odważnej posłudze wspólnoty misyjne mogą wzrastać i rozwijać się" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ w informacji przekazanej w piątek PAP.
Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.
Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, są m.in. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie, zamordowani 9 sierpnia 1991 r. i beatyfikowani 5 grudnia 2015 r.
Przeczytaj: Wiceprezes IPN i krewny rodziny Ulmów: ich beatyfikacja ważna nie tylko dla Kościoła, ale i dla państwa
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.