Zwarcie instalacji elektrycznej było prawdopodobnie przyczyną pożaru, który wybuchł w środę nad ranem w kościele parafialnym w Chynowie w pow. grójeckim. To najstarszy modrzewiowy kościół w woj. mazowieckim. Spłonęła zakrystia, resztę budynku udało się uratować.
Pożar zabytkowego kościoła z XVII w. niedaleko #Grójca. Na miejsce przybyła #StrażPożarna z co najmniej dziewięciu jednostek. Do zdarzenia doszło w nocy
— Polskie Radio RDC (@rdcpolskieradio) 15 marca 2023
Więcej: https://t.co/mhcWt1osd4 #Mazowsze #mazowieckie #pożar pic.twitter.com/HgvK7P2TbJ
Jak poinformował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu bryg. Krzysztof Kędziera, sygnał o pożarze dotarł do straży parę minut po godz. 3. Zadziałał system instalacji przeciwpożarowej, zainstalowanej w zabytkowej świątyni, i strażacy szybko udali się na miejsce. „Paliło się w zakrystii o pow. około 12 m kw. Strażacy ewakuowali mienie z pomieszczenia znajdującego się nad zakrystią i ugasili pożar. Resztę drewnianego kościoła udało się uratować" – powiedział z-ca komendanta.
Z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Straty oszacowano na 100 tys. zł. Jak podaje Archidiecezja Warszawska, parafia Chynów powstała w 1434 roku i została prawdopodobnie wydzielona z części parafii Drwalew. Dekret erekcyjny nosi datę 17 lipca 1434 r. Założycielem chynowskiej parafii był Piotr Pilikowicz – dziedzic dóbr Skały i wojewoda mazowiecki. On też ufundował pierwszy kościół pw. Św. Trójcy, który wybudowano w pewnym oddaleniu od wsi, przy drodze łączącej Grójec z Górą Kalwarią, już wtedy znanej jako via magna. Najstarszy kościół został zastąpiony przez nowy w 1531 r. Obecny najprawdopodobniej wzniesiono w XVII w., z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni, stąd słusznie nazywany jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).