Praga: troska o osoby zranione, większa rola młodzieży i kobiet

Towarzyszenie osobom zranionym, większe rola młodzieży i kobiet, otwartość na uczenie się od osób marginalizowanych – to główne wnioski z dokumentu po pierwszej części europejskiego zgromadzenia synodalnego, które miało miejsce w Pradze w dniach od 5 do 9 lutego. W drugiej części, od dziś przez trzy dni będą obradować tylko przewodniczący episkopatów Europy.

Reklama

W dokumencie podsumowującym pierwszą część obrad sformułowano osiem priorytetów. Wśród nich podkreślono potrzebę pogłębienia praktyki, teologii oraz hermeneutyki synodalności. Zwrócono uwagę na konieczność wyjaśnienia kryteriów rozeznania w procesie synodalnym i to na jakim poziomie – od lokalnego do powszechnego – mają być podejmowane decyzje. Wśród priorytetów wskazano także na potrzebę podejmowania konkretnych i odważnych decyzji dotyczących roli kobiet w Kościele oraz ich większego zaangażowania na wszystkich szczeblach, w tym w procesach decyzyjnych. Wśród postulatów jest także potrzeba rozważenia napięć wokół liturgii oraz ukazywania Eucharystii jako źródła komunii.

Ponadto podkreślono na potrzebę ukazania Kościoła służebnego jako horyzontu, w którym można umieścić refleksję o charyzmatach i posługach w Kościele oraz relacjach między nimi, w tym osób wyświeconych i nie wyświęconych. W tym kontekście postulowano zbadanie form synodalnego sprawowania władzy jako posługi towarzyszenia wspólnocie i strzeżenia jedności.

Kolejnym priorytetem, jest troska o formację do synodalności całego Ludu Bożego, ze szczególnym uwzględnieniem rozeznania znaków czasu w perspektywie wypełnienia wspólnej misji.

Zwrócono także uwagę na potrzebę odnowienie poczucia misji, przezwyciężając pęknięcie między wiarą a kulturą, aby powrócić do niesienia Ewangelii do ludzi, znajdując język zdolny do wyrażenia tradycji i aktualnych spraw, ale przede wszystkim pójście razem z ludźmi, zamiast mówienia o nich lub do nich.

Podkreślono, że synodalność powinna być stylem życia Kościoła.

Uczestnicy obrad wyrazili ból z powodu ran, które naznaczają najnowszą historię, poczynając od tych zadanych Kościołowi przez nadużycia, których dopuścili się niektórzy ludzie w trakcie pełnienia swojej posługi lub urzędu kościelnego, a kończąc na tych, które zostały spowodowane potworną przemocą agresji wojennej na Ukrainę, i trzęsienia ziemi, które zdewastowały Turcję i Syrię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama