9-letnia nowenna do patronki Francji zakończy się w 600. rocznicę jej śmierci w 2031 roku.
W ostatnich latach można zauważyć, że we Francji panuje kryzys wiary. Dlatego francuscy wierni postanowili zgromadzić się wokół św. Joanny d'Arc, która jest patronką ich kraju i za jej wstawiennictwem odnowić powołanie francuskiego narodu jako "najstarszej córy Kościoła".
Pod koniec 2022 roku grupa kilkunastu wiernych wraz z biskupami rozpoczęła 9-letnią nowennę do św. Joanny d'Arc. Wierni będą modlić się za wstawiennictwem świętej aż do 600. rocznicy jej śmierci w 2031 roku. Do odmawiania nowenny zaproszeni są katolicy z całego świata.
Przeczytaj: Filmowy klejnot znaleziony na Watykanie
W rozmowie z "Famille Chrétienne" rzecznik nowenny Thibaud Collin wyjaśnił, że wpadł na ten pomysł, gdy czytał swojej córce biografię św. Joanny. Kiedy dowiedział się, że św. Joanna zmarła w 1431 r., przypomniał sobie wieloletnią nowennę w Polsce, która trwała od 1958 do 1966 r., zwaną Wielką Nowenną.
Przeczytaj: Wysepki na laickim morzu
Każdy rok poświęcony będzie innemu aspektowi wiernego świadectwa św. Joanny, który jest wspólny dla francuskiej tożsamości katolickiej. W pierwszym roku Francja uhonoruje „dyspozycyjność i posłuszeństwo woli Bożej” św. Joanny. W kolejnych latach kontynuowane będą tematy związane z życiem i czynami świętej. Wierni będą rozważać tematy: rozwagi (2024), odwagi (2025), nadziei (2026), patriotyzmu (2027), miłosierdzia i sprawiedliwości (2028), praktykowania sakramentów (2029), czystości (2030) i cierpliwości (2031).
Przeczytaj też: Był błogosławieństwem dla katolickiej Francji. Pozostaje nauczycielem w Kościele epoki nowoczesności
Jak podaje oficjalna strony nowenny (w języku francuskim, na którą powołuje się angielska wersja portalu Aleteia), aby wziąć w niej udział, wystarczy zapisać się do comiesięcznego newslettera, w którym będą przesyłane teksty do kontemplacji i modlitwy, oraz praktykować codzienną modlitwę.
Aleteia zamieściła także tekst modlitwy po angielsku, który w tłumaczeniu na język polski będzie brzmieć następująco:
Święta Joanno
Podobnie jak ty, chcemy być wierni przyrzeczeniom naszego chrztu;
Prowadź nas.
Chcemy rozeznać wolę Bożą, aby ją wypełnić;
oświeć nas.
Pragniemy podążać za sztandarem Chrystusa, aby rozszerzać Jego panowanie nad naszym życiem, naszym krajem i Kościołem;
Wyprzedź nas.
Błagamy Cię o zbawienie naszego kraju i naszych dusz;
módl się za nami.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).