Gdybyśmy tworzyli taki Kościół, w którym kobieta jest mniej szanowana niż mężczyzna, to jest miara naszego nieposłuszeństwa wobec Boga w Kościele – mówił do kobiet arcybiskup Grzegorz Ryś. W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi metropolita łódzki przewodniczył mszy św. wieńczącej Ogólnopolski Kongres Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim.
Nie potrzebujemy się promować przed Bogiem! Nie potrzebujecie stać przed Bogiem i mówić Mu, ile jesteście warte! Wiecie dlaczego? Bo nikt nas tak nie ceni jak Pan Bóg! W niczyich oczach nie jesteśmy tak ważni – mówił abp Ryś.
- Jeśli jest tak, że kobiety mówią o tym, że chciałby być w Kościele szanowane albo, że nie są wystaczająco szanowane, to wszędzie tam w Kościele jest to miara naszego nieposłuszeństwa Bogu. Gdybyśmy tworzyli taki Kościół, w którym kobieta jest mniej szanowana niż mężczyzna, to jest miara naszego nieposłuszeństwa wobec Boga w Kościele – przestrzegł duchowny.
Czytaj też: Abp Ryś u grobu św. Jana Pawła II: Miłość Jezusa niosą tylko ludzie zapaleni
W pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim zorganizowanym dziś w Łodzi pod hasłem: "Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele" wzięło udział blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce.
Jak zapowiadają organizatorzy, obecny pierwszy Kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem i ma odtąd odbywać się systematycznie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”