Ojciec Święty nominował 10 nowych członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Ciało to zostało powiązane z Dykasterią Nauki Wiary, ale równocześnie zachowa swoją autonomię.
Jak mówi jego przewodniczący, kard. Sean O’Malley, „Kościół ma obowiązek pokazać wszystkim wiernym, że ochrona nieletnich stanowi priorytet najwyższej wagi. To nie jest łatwe, ale konieczne, ponieważ jeśli nie damy rady naprawić błędów przeszłości, głoszenie Dobrej Nowiny okaże się niemożliwym”.
W wywiadzie dla mediów watykańskich purpurat zwrócił uwagę na włączenie prowadzonej przez niego komisji w struktury Kurii Rzymskiej. Uznał to za dobre, gdyż można tak bardziej bezpośrednio promować kulturę bezpieczeństwa przed nadużyciami w urzędach Stolicy Apostolskiej, która powinna stanowić wzorzec dla innych instytucji kościelnych także w kwestiach ochrony małoletnich. Takie jest zresztą główne zadanie tego ciała – tworzenie protokołów działania i struktur zapobiegających nowym przypadkom zbrodni. Kard. O’Malley zaznaczył równocześnie, iż Kościół musi jak najpoważniej zająć się tymi sprawami, uleczyć jak najlepiej rany, aby mieć jakiekolwiek szanse na otrzymanie od ludzi zaufania.
„Wierzę, że trzeba znać faktyczną sytuację i historię, abyśmy nie doświadczyli tego na nowo. To kwestia sprawiedliwości… Chodzi o bolesny proces, ale jego celem jest opieka nad skrzywdzonymi, czynienie sprawiedliwości, a także tworzenie Kościoła, gdzie my, ojcowie rodziny, czujemy, iż nasze dzieci pozostają bezpieczne – wskazał purpurat. – Trzeba dobrze przebadać sprawę, zanim zacznie się dochodzenie, mieć do dyspozycji osoby kompetentne i niezależne. W Stanach Zjednoczonych przeprowadziliśmy refleksje, które pomogły nam sformułować protokoły w celu stworzenia bezpieczniejszego Kościoła. Po kryzysie z roku 2002 wzięliśmy na poważnie kwestię nadużyć jako problem, jaki należy rozwiązać razem, wspólnie i – po dokonaniu różnych definitywnych kroków – widzimy, że nowych przypadków jest bardzo mało. To pokazuje, że jeśli podejmie się wysiłek, można zmienić sytuację, uzdrowić ją. Oczywiście, nawet jeden przypadek to tragedia… Ale widzimy, że mamy ich o wiele mniej w całym kraju.“
Do wsparcia kard. Seana O’Malleya w zajmującym się tak delikatnymi sprawami ciele zostali obecnie powołani biskupi Peter Karam i Thibault Verny, ks. Tim Brennan MSC, siostry Mary Niluka Perera i Annah Nyadombo, prof. Irma Patricia Espinosa Hernández oraz Maud de Boer-Buquicchio, Anne-Marie Emilie Rivet-Duval, Teresa Devlin i Ewa Kusz.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.