Ukraina: przywracanie pamięci o świętych

Na Ukrainie zamknięto obchody roku św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, związane z 200. rocznicą urodzin tego arcybiskupa-wygnańca. Z tej okazji w Dźwiniaczce na terenie archidiecezji lwowskiej, dzięki inicjatywie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, odbyło się poświęcenie odnowionego kościoła Matki Bożej Anielskiej. Świątynia ta powstała przeszło sto lat temu z inicjatywy przyszłego świętego, który powracając z carskiego zesłania, osiedlił się w tej małej wsi na ziemi tarnopolskiej.

Reklama

Uroczystości w Dźwiniaczce

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński przeszedł do historii jako arcybiskup wygnaniec, który po zesłaniu w głąb Rosji, nigdy nie mógł powrócić do Warszawy. Założył on Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, oraz jako duszpasterz ludu wiejskiego w Dźwiniaczce, wybudował tam kościół. Właśnie tę świątynię poświęcił na nowo metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Miejsce to staje się obecnie nie tylko pamiątką po wyjątkowym arcybiskupie, ale także miejscem modlitwy Polaków i Ukraińców.

„To czego potrzeba Kościołowi, to wzajemnego otwarcia się. I my tego w Dźwiniaczce, przez te lata, kiedy tutaj pielgrzymowaliśmy, doświadczyliśmy - mówi s. Janina Kierstan, do niedawna przełożona generalna zgromadzenia. - Obok naszego kościoła, wybudowanego przez Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, znajduje się cerkiew. I kiedykolwiek spotykaliśmy się, modliliśmy się razem. Wychodziliśmy z cerkwi orszakiem, razem ze wspólnotą cerkiewną i podróżującymi z Polski, przez całą trasę odmawialiśmy różaniec. Po każdej tajemnicy, chór cerkiewny śpiewał pieśń”.

Uroczystości w Dźwiniaczce to przykład przywracania pamięci o świętych, którzy działali na terenie obecnej Ukrainy i dziś stają się patronami tej udręczonej wojną ziemi.

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7