Dobiega końca gromadzenie dowodów ws. naruszenia praw pracowniczych w stowarzyszeniu Wiosna - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Ks. Jacek Stryczek, decyzją abpa Marka Jędraszewskiego, rozpoczyna roczny urlop od obowiązków duszpasterskich.
"W postepowaniu dobiega końca gromadzenie materiału dowodowego w zakresie wątku dotyczącego naruszenia praw pracowniczych w stowarzyszeniu Wiosna. Do chwili obecnej przesłuchano ponad 750 osób, trwa analiza zgromadzonego materiału dowodowego, a w przedmiotowym postępowaniu ks. Jacek Stryczek był przesłuchiwany w charakterze świadka" - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Jak podkreślił, postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko osobie.
Ks. Jacek Stryczek rozpoczyna roczny urlop od obowiązków duszpasterskich. Tak zdecydował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Krakowska kuria nie podaje przyczyn decyzji. "Nie możemy ujawniać treści dekretów. Prawa ludzkie na to nie pozwalają" - powiedział PAP rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Jak podkreślił, decyzje zawarte w dekretach są poprzedzone obustronnymi rozmowami, a duchowni często ze względów zdrowotnych proszą o roczne urlopy.
W ostatnim czasie ks. Stryczek mieszkał przy parafii św. Józefa w Krakowie, gdzie prowadził duszpasterstwo.
Sprawą Wiosny prokuratura zajęła się we wrześniu 2018 r. po doniesieniach Onetu o mobbingu w tym stowarzyszeniu. W reportażu wypowiadali się byli i obecni współpracownicy ks. Jacka Stryczka. Publikacja opisywała obraźliwe względem pracowników zachowania byłego prezesa Wiosny, prowadzące do zaniżonej samooceny i nerwicy. W drugim tekście portalu - wywiadzie - ks. Stryczek odpierał zarzuty o mobbing. Duchowny zrezygnował też wówczas z funkcji prezesa stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Wiosna w Krakowie działa od 2001 r. Początek dała mu grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych). Najważniejszy projekt stowarzyszenia - Szlachetna Paczka - z roku na rok rozwijał się, pomoc otrzymywało coraz więcej rodzin. W pierwszej edycji prezenty dostało 30 ubogich rodzin , w 2017 r. - ponad 20 tys. rodzin. W 18. edycji akcji, czyli po aferze związanej z mobbingiem, pomoc trafiła do prawie 17 tys. rodzin. W 2020 r. - do ponad 14 tys. W 2021 - do ponad 17 tys. Wiosna realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.