W Watykanie rozpoczęła się w poniedziałek narada papieża Franciszka z kardynałami z całego świata; największe takie zgromadzenie po pandemii Covid-19. Tematem dyskusji jest konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.
Konstytucja Franciszka weszła w życie w czerwcu i usankcjonowała oraz wprowadziła liczne zmiany w organizacji pracy i funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej. Zastąpiła konstytucję "Pastor Bonus" św. Jana Pawła II z 1988 roku.
Kongregacje zmieniły obecnie nazwę na dykasterie, powstały one też z połączenia papieskich rad.
Watykan zapowiedział, że w naradzie z papieżem udział weźmie prawie dwustu kardynałów, patriarchów Kościołów wschodnich i przełożonych Sekretariatu Stanu.
Odbywać się będą dwie sesje dziennie - poranna i popołudniowa, a w ich trakcie przewidziane są też spotkania grup językowych dotyczące różnych aspektów dokumentu Franciszka.
Obrady zakończy msza w bazylice Świętego Piotra we wtorek.
Polska ma obecnie czterech kardynałów: to papieski jałmużnik, bliski współpracownik Franciszka Konrad Krajewski, a także metropolita warszawski Kazimierz Nycz, emerytowany metropolita krakowski Stanisław Dziwisz i archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej Stanisław Ryłko.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.