Błagamy o chleb, jak uczył nas Jezus

Przed doroczną pielgrzymką do sanktuarium św. Kajetana w Liniers na przedmieściach Buenos Aires biskupi apelują o zjednoczenie modlitewne. W obliczu chaosu polityczno-gospodarczego zaprosili rodaków do wypraszania wstawiennictwa świętego w intencji „pokoju, chleba i pracy”. „Prośba o chleb, który zdobywa się własną pracą, jest domaganiem się sprawiedliwości. Błagamy o niego, jak uczył nas Jezus” – napisali duchowni w oświadczeniu.

Pasmo nieszczęść dotyka argentyńskiego społeczeństwa od dekady. Inflacja jest dziś na poziomie 50 proc., a jedna trzecia Argentyńczyków żyje w ubóstwie. Żywność jest coraz trudniej dostępna. Każdego dnia głoduje jedna na dziesięć osób. Zaostrzają się zawirowania związane z walkami politycznymi. Rząd jest daleki od stabilności, w lipcu dwóch kolejnych ministrów gospodarki ustąpiło ze stanowiska.

Choć biskupi nigdy nie mieli zwyczaju, by kierować apele przed wspomnieniem św. Kajetana, zakorzenionego w pobożności Argentyńczyków, obecnie, zaledwie 3 tygodnie po poprzedniej odezwie, wezwali do wzmożonej modlitwy, a rządzących do radykalnych rozwiązań w celu poprawy bytu ludności. „Prosić o pracę, to prosić, by wszyscy pracownicy mieli prawo do godnego życia z owoców swoich codziennych wysiłków i do wykorzystania swojego potencjału i talentów, by przyczynić się do wzrostu naszego kraju” – zaznaczyli duchowni.

W Argentynie wzrastają nierówności, dlatego w najtrudniejszym położeniu są przede wszystkim ubodzy i starsi. W przesłaniu zaznaczono także, że konieczne jest dzielenie się „chlebem braterstwa” w skłóconym społeczeństwie. Ludzie uważają wspólne działanie za niemal niemożliwe, stąd konieczne jest szukanie każdej okazji do dialogu. „Jak dobrze zrobiłby nam dialog i dzielenie się chlebem idei i działań, które budują polityczne braterstwo, myślenie przede wszystkim o tych, którzy najbardziej cierpią w tym kryzysie i szukanie uczciwych i realistycznych rozwiązań, które zbywają protekcjonalne wykorzystywanie potrzeby ludu!”. Ważną rolę odgrywają politycy, którzy muszą zrozumieć swoją odpowiedzialność i działać ponad swoje interesy. „Tylko wtedy na horyzoncie pojawi się pokój i przyjaźń społeczna” – czytamy w przesłaniu. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5