Tym razem w Odessie. Dzięki niemu można było wykarmić tysiące głodujących. To zaplanowana strategia mająca na celu wyniszczenie Ukrainy, podobnie jak podpalanie pól tuż przed żniwami – uważa abp Światosław Szewczuk. W swoim codziennym przesłaniu zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zapewnił, że pomimo intensywnych ataków, szczególnie w obwodach ługańskim i donieckim, Ukraina nie podda się
Abp Szewczuk przebywa aktualnie w Przemyślu, gdzie przewodniczy rozpoczynającemu się dziś Synodowi Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z całego świata. To pierwsze tego typu spotkanie od 2019 r., później biskupi kontaktowali się ze sobą wyłącznie online. Ze względu na rosyjską inwazjęk, Synod nie mógł odbyć się w Kijowie. Głównym tematem są sposoby działania Kościoła w czasie wojny, zwłaszcza utrudnienia duszpasterskie.
Kontynuując rozważania na temat zasad walki duchowej abp Szewczuk przypomniał, że ilekroć przeciwstawiamy się złu, walczymy o wolność. Każde zniewolenie ma bowiem swoje źródło w działaniu złego ducha. Aby się uwolnić potrzebne są trzy kroki: uświadomienie sobie zniewolenia, sprzeciw, a następnie pozbycie się zła. „Liczne przykłady pokazują, że można uwolnić się od grzechu, ale trzeba tego chcieć. Tam, gdzie człowiek wyraża skruchę, tam przychodzi Boże błogosławieństwo” – zapewnił hierarcha.
„Witam was z serca Synodu Biskupów Kościoła Greckokatolickiego, który zebrał się w Przemyślu. Dziś wspominamy narodziny św. Jana Chrzciciela. Dzięki temu spotkaniu my także chcemy nabrać odwagi i siły, by być głosem wołającym na pustyni, niosącym Słowo Boże; Słowo zwycięstwa i wyzwolenia, pociechy i uzdrowienia – powiedział abp Światosław Szewczuk. – Będziemy modlić się, aby Bóg posyłał nam Ducha Świętego, który pomaga ludziom w odzyskaniu wolności poprzez dar skruchy. Skrucha nie jest naszym dziełem, ale Bożym darem. Modlimy się, abyśmy razem przynieśli jej owoce. Dawniej zanim ukraińskie wojska szły w bój, żołnierze najpierw przystępowali do spowiedzi, aby pokajać się za swoje grzechy i dopiero uzyskując Boże przebaczenie byli gotowi oddać swoje życie za ojczyznę. Boże, błogosław Ukrainę i jej wojsko. Spraw, abyśmy byli narodem, który niesie przesłanie Bożego Miłosierdzia Ukrainie i całemu światu.“
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.