Tabernakulum o wartości 2 milionów dolarów zostało skradzione z kościoła katolickiego na Brooklynie w zeszłym tygodniu, a posągom aniołów, które znajdowały się po bokach ołtarza, ucięto głowy - poinformowała nowojorska policja.
Do kradzieży doszło w rzymskokatolickim kościele św. Augustyna na terenie Parku Slope między godziną 18:30 w czwartek a 16:00 w sobotę.
W tym czasie kościół był zamknięty i trwała budowa, a kamery bezpieczeństwa nie działały, podała policja.
Według nowojorskiej policji do „siłowego rozcięcia” ołtarza i uzyskania dostępu do tabernakulum z 18-karatowego złota użyto narzędzi elektrycznych.
Tabernakulum sięga czasów budowy kościoła, tj. lat 90. XIX wieku.
„Jest niezastąpione ze względu na swoją wartość historyczną i artystyczną” - głosi oświadczenie diecezji - „Święta Eucharystia mieszcząca się w tabernakulum została rzucona na cały ołtarz”.
Someone apparently armed with a power saw broke into a Brooklyn church and stole a $2 million gold tabernacle, officials said.https://t.co/tnXLGqtyIk
— The New York Times (@nytimes) 30 maja 2022
„Wiedza, że włamywacz wszedł do najświętszej przestrzeni naszego pięknego kościoła i zadał sobie wiele trudu, aby włamać się do systemu bezpieczeństwa, jest haniebnym aktem braku szacunku” – powiedział ks. Frank Tumino.
Zwrócił także, uwagę, że jest to druzgocące, ponieważ tabernakulum jest centralnym punktem kościoła, w którym przechowuje się Ciało Chrystusa, Eucharystię, którą przynosi się chorym i daje powracającym do domu.
Podejrzany nie został jeszcze zidentyfikowany, a funkcjonariusze organów ścigania nadal ustalali, czy przestępstwo zostało popełnione przez osobę, czy grupę.
Diecezja Brooklyńska stwierdziła w swoim oświadczeniu, że włamanie miało miejsce w piątek.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.