Kard. Onaiyekan: chrześcijanie i muzułmanie muszą wspólnie zwalczać ekstremizm

... bo ekstremiści atakują i jednych i drugich.

Chrześcijanie i muzułmanie muszą wspólnie przeciwstawić się fanatycznemu ekstremizmowi islamskiemu, który umacnia się w Nigerii. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to kard. John Onaiyekan, komentując liczne w tym kraju porwania i morderstwa kapłanów, a ostatnio ukamienowanie chrześcijańskiej studentki za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi.

Emerytowany arcybiskup Abudży wskazuje, że szerząca się kraju przemoc ze strony islamskich ekstremistów skierowana jest zarówno przeciwko chrześcijanom jak i pokojowo nastawionym muzułmanom. Przypomina, że poziom ekstremizmu i przemocy w Nigerii jest absolutnie przerażający. Prawie nie ma tygodnia bez wiadomości o kolejnych porwaniach i dziesiątkach ofiar śmiertelnych. Wzrost liczby morderstw i ogólnej przemocy wobec cywilów, w tym członków katolickiego duchowieństwa, jest plagą, z którą lokalne władze nie potrafią sobie wciąż odpowiednio poradzić.

Kard. Onayekan podkreśla, że niesłuszne jest utożsamianie ekstremizmu z wszystkimi muzułmanami w Nigerii. „Wiele wspólnot islamskich otwarcie potępia ataki na chrześcijan i sprzeciwia się rozprzestrzenianiu ekstremizmu widząc, że wyrządza on ogromną szkodę Nigerii” – mówi hierarcha dodając, że dopóki instytucje państwa będą słabe i skorumpowane problem będzie narastał.

„Istnieją muzułmanie, którzy nienawidzą chrześcijaństwa. Ale nadal twierdzę, że nie stanowią oni większości w Nigerii. Jednak bez względu na to, czy są mniejszością, czy nie, stanowią niebezpieczny element w naszym społeczeństwie, ponieważ wszyscy zgadzamy się, co do tego, że chrześcijaństwo i islam mają pozostać w tym kraju. Największe prześladowania są na północy, wielu chrześcijan chciałoby uciec, ale nie ma dokąd – mówi papieskiej rozgłośni kard. Onaiyekan. – To, co się dzieje jest dowodem braku dobrych rządów, braku praworządności. Niestety przyczynia się to do powstania narracji o Nigerii, która moim zdaniem nie jest sprawiedliwa, a mianowicie takiej, która mówi, że jest to kraj, w którym muzułmanie prześladują chrześcijan. Taki sposób mówienia nie pomaga nam poradzić sobie z tym problemem. Jestem głęboko przekonany, że tylko wtedy, gdy chrześcijanie i muzułmanie połączą swoje siły, aby odrzucić terror, fundamentalistów i stanowiska ekstremistyczne, będziemy mieć szansę na sukces.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6