Kamień węgielny pochodzi z sanktuarium św. Rity w Cascii i został pobłogosławiony przez papieża Franciszka. Uroczystego wmurowania 22 maja dokona bp Romuald Kamiński.
Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod powstający przy ul. Żupniczej kościół św. Rity rozpocznie się 22 maja o godz. 17 nabożeństwem ku czci świętej patronki z odczytaniem intencji. Wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się podczas Mszy św. o godz.18, której przewodniczył będzie bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia była parafialna pielgrzymka autokarowa do Włoch od 25 kwietnia do 3 maja.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. sprawowana przy grobie św. Rity w jej sanktuarium we Włoszech. Podczas nabożeństwa ku czci świętej matka Maria Rosa Bernardinis, przełożona augustianek, oraz ks. Luciano De Michaeli, rektor sanktuarium, przekazali na ręce proboszcza powstającego kościoła św. Rity w Warszawie kamień węgielny. - Dziękuję siostrom augustiankom i księdzu rektorowi za modlitwy, by jak najszybciej powstała pierwsza w Warszawie i druga w Polsce świątynia, której patronuje św. Rita - powiedział ks. Andrzej Jakubaszek, proboszcz stołecznej parafii.
Pielgrzymi odwiedzili także inne miejsca związane z życiem św. Rity, m.in. monastyr sióstr augustianek, gdzie po śmierci męża i dzieci wstąpiła św. Rita, jej dom rodzinny w oddalonej o 6 km od Cascii miejscowość Roccaporena, także tzw. skałę modlitwy - miejsce, w którym często rozmawiała z Bogiem.
W czasie życia św. Rity miało miejsce kilka cudów, ale największy to nierozłożone od kilkuset lat jej ciało, z którego cały czas unosi się zapach róż. Jest ono złożone w szklanej trumnie i widoczne dla pielgrzymów. Kwiat róży jest symbolem świętej. Wiąże się z nim pewna historia. Pod koniec życia św. Rita poprosiła jedną z sióstr o przyniesienie róży z ogrodu. Ponieważ był styczeń, było to niemożliwe do spełnienia. Jakże wielkie musiało być zdziwienie sióstr, gdy wśród śniegu zakwitła róża. Po śmierci św. Rity w jej celi również unosił się zapach róż.
Następnie pielgrzymi udali się do Rzymu, gdzie podczas modlitwy Regina Celi Ojciec Święty pobłogosławił kamień przyniesiony na plac św. Piotra.
Ośrodek duszpasterski pod wezwaniem świętej augustianki powołał w dzień jej wspomnienia, 22 maja, w 2019 r. bp Romuald Kamiński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.