Katolicki duchowny na czele Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał w środę 15 członków Rady Organizacji Pacjentów. Przewodniczącym został ks. Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Rada - jak akcentuje resort - jest pierwszym w historii powołanym w Ministerstwie Zdrowia stałym gremium składającym się z reprezentantów organizacji pacjentów. Rada będzie konsultować projekty legislacyjne i angażować się w kwestie najistotniejsze z punktu widzenia pacjenta.

Rada liczy 15 osób powołanych na pięć lat. Kandydatów zgłaszały największe ogólnopolskie organizacje pacjentów, zarejestrowane od co najmniej pięciu lat.

Ministerstwo podało, że w sumie zgłoszono 55 kandydatów. Do Rady wybrani zostali: Elżbieta Oleksiak (Polski Związek Niewidomych), Krystyna Wechmann (Federacja Stowarzyszeń Amazonek), ks. Arkadiusz Nowak (Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej), Joanna Pietrusiewicz (Fundacja Rodzić po Ludzku), Jacek Hołub (Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita"), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Aleksandra Rudnicka (Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS) i Paweł Wójtowicz (MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę).

W Radzie są także: Magdalena Kołodziej (Fundacja MY Pacjenci), Urszula Jaworska (Fundacja Urszuli Jaworskiej), Anna Śliwińska (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków), Piotr Fonrobert (Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST), Małgorzata Durka (Związek Stowarzyszeń Koalicja "Na Pomoc Niesamodzielnym"), Piotr Dąbrowiecki (Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na astmę alergie i POCHP) i Dorota Korycińska (Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Alivia - Fundacja Onkologiczna, Fundacja "Pokonaj raka", Stowarzyszenie Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Fundacja OmeaLife).

Przewodniczącym Rady został ks. Arkadiusz Nowak, a wiceprzewodniczącą Magdalena Kołodziej.

"To historyczna chwila. Nigdy wcześniej przy ministrze zdrowia nie było takiej Rady. Włączamy państwa w prace nad zmianami w systemie ochrony zdrowia. Najważniejszym celem Rady będzie konsultowanie projektów legislacyjnych. To dowód na to, że +pacjentocentryzm+ nie jest tylko deklaracją, ale naszym priorytetem" - powiedział minister zdrowia Adma Niedzielski, cytowany w materiałach prasowych MZ.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9