Ostatnim akcentem katechez prowadzonych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej była liturgia Słowa, której przewodniczył bp Marek Mendyk.
Cykl spotkań, które odbywały się w parafii pw. św. Józefa w Świdnicy, nazywany jest katechezami zwiastowania, ponieważ to właśnie Maryja stawiana jest jako wzór przyjęcia słowa Boga. Spotkania, które odbywały się dwa razy w tygodniu, nie miały na celu przekazania wiedzy czy kultury biblijnej, ale były zachętą, by odkryć, że na kartach Pisma Świętego zapisana jest historia zbawienia każdego człowieka. – W trakcie katechez pozwalamy zasmakować słowa Bożego – mówi Bożena, jedna z katechistek.
Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, który skierował do zebranych słowo zachęty, aby nie tylko słuchali słowa Bożego, ale również nim żyli. – Bóg przez swoje słowo mnie stwarza. Czy mam świadomość, że w każdej chwili mojego życia Bóg mnie na nowo stwarza? Pozwala, żebym przechodził ze śmierci do życia. Ze śmierci grzechu do życia w łasce – mówił bp Marek, przypominając, że niekiedy wydaje się, iż Bóg milczy. Jak wskazywał, jest to tylko złudzenie. – Bóg rozmawia ze mną na poziomie mojego życia. Głos Boga nigdy się nie zmienia, On nie moduluje swojego głosu, zawsze mówi tak samo – dodawał.
W trakcie liturgii uczestnicy otrzymali z rąk biskupa księgę Pisma Świętego jako znak wiary, że obietnica życia wiecznego zawarta na jej kartach i wypełniona w Jezusie Chrystusie zrealizuje się również w ich życiu. – Przez bardzo długi czas pragnąłem być kimś wyjątkowym. Dzisiaj usłyszałem, że mogę być po prostu sobą. Bardzo dobrze mi z tym. Pozwoliło zrzucić ciężar, by coś szczególnego osiągnąć. Jestem zadowolony z tego miejsca, w którym jestem – mówi Krzysztof, jeden z uczestników.
W liturgii uczestniczył także odbywający praktyki w parafii diakon Tadeusz Iwaszczyszyn, który podzielił się swoim doświadczeniem słowa Bożego. – Raz w roku, na święta Bożego Narodzenia, kontemplujemy tajemnicę, że Słowo stało się ciałem. Tak naprawdę w moim życiu staje się Ono ciałem każdego dnia. Codziennie mogłaby być Wigilia, Pasterka i świąteczny obiad, ponieważ Chrystus codziennie rodzi się w moim życiu – mówi dk. Tadeusz.
Choć katechezy dobiegły końca, dla niektórych uczestników jest to dopiero początek drogi do odnowienia swojej wiary. Ci, którzy wyrażą gotowość będą mogli ją kontynuować we wspólnocie neokatechumenalnej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).