Sumienie i statystyka

W przypadku konkretnej kobiety stojącej przed okienkiem w aptece wiążąca jest wątpliwość co do jej celu, nie statystyka.

Czy aptekarz może (i czy powinien) odmówić sprzedaży antykoncepcji hormonalnej powołując się na klauzulę sumienia? W rozpoczętej niedawno dyskusji najbardziej brakuje rzetelnego odniesienia do faktów. Spróbujmy więc w skrócie opisać rzeczywistość.

Po pierwsze, w Polsce nie są dopuszczone do sprzedaży środki, które umożliwiają dokonanie farmakologicznej aborcji we wczesnym okresie ciąży. Sprzeciw farmaceuty wobec sprzedaży takiej substancji byłby absolutnie uzasadniony, ale problem na razie w Polsce nie istnieje.

Po drugie: w sprzedaży znajdują się środki określane eufemistycznie jako „antykoncepcja po stosunku”. De facto jest to bomba hormonalna, której zadaniem jest przede wszystkim nie dopuścić do zagnieżdżenia zarodka, czyli – jeśli doszło do zapłodnienia – wywołać bardzo wczesne poronienie. Te środki – co ważne – nie maja zastosowania leczniczego. Również tutaj klauzula sumienia w przypadku farmaceuty nie budzi wątpliwości.

Antykoncepcja hormonalna to kwestia bardziej skomplikowana. Przynajmniej część współcześnie stosowanych środków nie tylko przeciwdziała zapłodnieniu, ale również wpływa na błonę śluzową macicy prowadząc do jej zaniku, co utrudnia zagnieżdżenie zarodka. Medycyna nie nazywa tego działania wczesnoporonnym (działanie stricte wczesnoporonne to takie, które powoduje utratę zagnieżdżonego zarodka), ale w rozumieniu etycznym to rozróżnienie nie ma znaczenia. Antykoncepcja hormonalna (przynajmniej część preparatów) może powodować śmierć już powstałego zarodka. Podobne działanie ma wkładka domaciczna („spirala”) – zarówno tradycyjna, wykorzystująca jony miedzi, jak i hormonalna, uwalniająca progestageny.

Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach mamy do czynienia ze środkami, które mogą być stosowane jako lek. O ile lekarz wie, dlaczego je zapisuje, o tyle farmaceuta takiej informacji nie posiada. Ma przed sobą konkretną kobietę z receptą podpisaną przez lekarza i nie ma pewności, czy odmawiając jej sprzedaży tabletek odmówiłby współpracy w złym czynie, czy też nie pomógłby człowiekowi choremu. Nie ma tu znaczenia działanie mogące doprowadzić do śmierci zarodka. Jeśli środek ma być stosowany jako lek, można go przyjmować, trzeba tylko powstrzymać się od współżycia.

Praktyka wskazuje, że zastosowanie antykoncepcyjne jest częstsze, niż lecznicze, niemniej w przypadku konkretnej kobiety stojącej przed okienkiem w aptece wiążąca jest wątpliwość co do jej celu, nie statystyka. Zastosowanie klauzuli sumienia w tym konkretnym przypadku – wobec braku pewności – wydaje mi się niewłaściwe.

Rozumiem problem, przed jakim stoi farmaceuta. Rozumiem pragnienie, by nie sprzedawać czegoś, co może zabić. Sama jako lekarz odmawiałam przepisywania antykoncepcji hormonalnej. Niemniej jeśli nie ma moralnej pewności co do celu konkretnej osoby takiej decyzji podjąć nie można. Trzeba zaufać sumieniu konkretnej kobiety i lekarza, który receptę wystawił.

I – koniecznie – podjąć działania edukacyjne, tak aby stwierdzenia, że „nie potwierdzono działania wczesnoporonnego” (zgodnie z medyczną definicją) nie wprowadzały w błąd.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • jo_tka
  02.03.2011 16:50
  jo_tka

  Dodam:

  2477 Poszanowanie dobrego imienia osób zabrania jakiegokolwiek niesprawiedliwego czynu lub słowa, które mogłyby wyrządzić im krzywdę. Staje się winnym:
  - pochopnego sądu, kto nawet milcząco uznaje za prawdziwą - bez dostatecznej podstawy - moralną wadę bliźniego
  ;
  - obmowy, kto bez obiektywnie ważnej przyczyny ujawnia wady i błędy drugiego człowieka osobom, które o tym nie wiedzą;
  - oszczerstwa, kto przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą szkodzi dobremu imieniu innych i daje okazję do fałszywych sądów na ich temat.

  2478 W celu uniknięcia wydawania pochopnego sądu każdy powinien zatroszczyć się, by - w takiej mierze, w jakiej to możliwe - interpretować w pozytywnym sensie myśli, słowa i czyny swego bliźniego.


  Proponowałabym te słowa rozważyć w kontekście co najmniej osądu kobiety przychodzącej z receptą. Statystyka nie jest dostateczną podstawą.


  A farmaceuta nie jest odpowiedzialny za wydanie leku, który został zastosowany w złym celu. Nie odpowiada za czyjś cel. Chyba, że wiedział na pewno, że w tym celu środek zostanie zastosowany.

 • HUr
  02.03.2011 20:42
  Dlaczego jeśli kobieta bierze tabletki jako lek, musi powtrzymać się od współzycia? Czyli bierze dłuższy czas, to co ma zrobić? No litośći!!!! Ciekawe tezy; do jakiego stopnia można wpieprzać się w zycie ludzi?
 • jo_tka
  03.03.2011 16:30
  jo_tka
  Historia autentyczna.

  Kobieta lat około 30. Po menopauzie (patologicznie wcześnie) przed 10 laty. W depresji m.in. z powodu tego, że nie może zostać matką, choć bardzo by chciała. Przyjmuje suplementację hormonalną.

  Proszę kazać się tej kobiecie tłumaczyć z przyjmowania leków hormonalnych! Wszystko jedno publicznie, czy nie. I wyjaśniać, że współżycie jest niedozwolone, bo może dojść do poronienia.

  Gdyby była w dobrej formie pewnie autorowi tego tekstu dałaby w twarz. I miałaby pełną rację. W takiej, w jakiej ją widziałam, dobiłby ją Pan kompletnie. Nieświadomie, z głupoty i braku miłości bliźniego, o której tak wiele słyszę.

  Są słowa, które mogą zabijać. Warto mieć tego świadomość.

  Kazuistyka? Może. Ale przed ladą nie stoi statystyka, tylko konkretny człowiek.
 • user
  03.03.2011 17:30
  user
  Zazwyczaj najwięcej do powiedzenia mają ci, których problem zupełnie nie dotyczy.
  Osobie o nicku marcin proponuję ciepłe bambosze, piwko i politykierstwo przed telewizorem - bo do niczego więcej nie ma predyspozycji. Przykre, ale prawdziwe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9