Wojna w jednym momencie zmieniła życie sióstr dominikanek z Żółkwi koło Lwowa. Sale lekcyjne w szkole języka polskiego zakonnice przekształciły w tymczasową kuchnię, gdzie przygotowują ciepłe posiłki dla uchodźców zmierzających do Polski.
Tysiące osób, w tym matki z dziećmi, porzuciło swoje domy i ruszyło w drogę z nadzieją na bezpieczne schronienie. Czasami muszą czekać nawet kilka dni, zanim dotrą do przejścia granicznego. Nie pozostają jednak sami. Z pomocą ruszyły im dominikanki z Żółkwi. Każdego dnia przygotowują termosy z gorącą zupą dla ok. 150 osób. Wsiadają w samochód i rozwożą ją wśród rodzin w kilometrowej kolejce aut.
Jak zauważa siostra Juwencja, ta chwila spotkania to wyjątkowy czas, kiedy przestraszeni ludzie mogą z kimś normalnie porozmawiać i wyżalić się. Często uchodźcy pytają w jakiej cenie sprzedawana jest zupa, na co siostry odpowiadają, że „to zupa za jeden uśmiech”. Dominikanki planują kontynuować swoją akcję, aż do ostatniej osoby, która będzie potrzebowała pomocy. Inicjatywę można wspomóc za pośrednictwem Fundacji Dominikańskiej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.