Stolica Apostolska zachęca do włączenia się w obchody II Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa. Przypada on jutro 4 lutego w 3. rocznicę wspólnej deklaracji Papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azhar. Centralnym miejscem obchodów będzie Dubaj, gdzie trwa wystawa światowa Expo 2020. Papież i wielki imam wystosują z tej okazji przesłania wideo – informuje Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Przewodniczący tej watykańskiej dykasterii kard. Ayuso Gixot będzie oficjalnym przedstawicielem Papieża na tym wydarzeniu. W Dubaju Stolicę Apostolską reprezentuje też ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury, który przygotował pawilon Stolicy Apostolskiej na światowej wystawie.
W promowanie ludzkiego braterstwa zaangażowana jest na co dzień watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jak podkreśla jej prefekt kard. Michael Czerny SJ, jutrzejsze święto ma nam przypomnieć, że choć nie może zrobić wszystkiego, to jednak każdy z nas może coś zrobić dla ludzkiego braterstwa.
Na innej płaszczyźnie o ludzkie braterstwo zabiega Papieska Rada ds. Kultury. Przejawem tego jest choćby pawilon, który przygotowała ta dykasteria na Expo w Dubaju. Mówi kard. Gianfranco Ravasi:
„My pracujemy na forum kultury. Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zajmuje się raczej powiązaniami ściśle religijnymi. My myślimy, że możemy stworzyć na przykład coś w rodzaju Dziedzińca Pogan, poświęconego tematowi ciszy, który jest charakterystyczny nie tylko dla świata medytacji arabskiej, ale także dla starożytnej tradycji buddyjskiej, więc będzie to bardzo szeroki dialog. Zamierzamy również wzmocnić wymiar naukowy, uwzględniając przede wszystkim – również poprzez spotkania, które odbywamy z przedstawicielami kultury muzułmańskiej – kultury krajów arabskich w zakresie antropologii. Jest to jedna z najbardziej drażliwych kwestii, nieustannie stymulowana w dzisiejszych czasach przez sztuczną inteligencję. Jest to temat, który w pewien sposób obala pewne skodyfikowane kategorie, które muszą być zatem napisane na nowo, biorąc pod uwagę tę wielką ewolucję, jaką prezentuje nauka. I ten naukowy dialog, tak jak to było w przeszłości, może być nadal jedną z uprzywilejowanych dróg spotkania w różnorodności, we wspólnym dążeniu do wizji, która jest głęboko humanistyczna i ludzka.“
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.