Nadzieja jest niezbędna

Na drodze, która się rozpoczyna, warto mieć świadomość celu. I konsekwentnie do niego podążać.

Reklama

Kościół jest ciągle w rozwoju, a Nowy Rok to nowa nadzieja. Czytam Świat jutra – wywiad Domenico Agasso z Franciszkiem (Kraków 2021). „Musimy uwolnić się od troski o arogancką i iluzoryczną wszechmoc i od żądzy posiadania, odróżniając to, co się liczy, od tego, co przemija, to, co jest naprawdę konieczne, od tego, co wydawało nam się konieczne, ale okazało się błahe” (s. 41). Warto definiować priorytety i zostawiać z boku mielizny, które opóźniają życiowy kurs do przodu. Bo jaki sens ma ciągle zatrzymywanie się i odwoływanie do tego, co było – albo co by było, gdyby… To okazja, aby stawać się długodystansowcem.

Po co mam coś robić? Dlaczego jest to ważne? Jeśli mam poczucie bycia dzieckiem Bożym, to szukam nieustannego rozwoju, który jest odkrywaniem i pomnażaniem otrzymanych od Boga talentów, a nie bezmyślnym kopiowaniem wzorców nie do osiągnięcia, tak widowiskowo pięknych że aż nierealnych. A chociaż Bóg stworzył mnie bez mojego udziału, to jednak nie zbawi mnie bez mojego udziału. I nie chodzi tu o żadną źle rozumianą samorealizację, która uczy skupiania się na sobie i stawiania siebie jako miary wszystkiego co wokół. Rozwój prowadzi do przejścia od „ja” do spotkania z „ty”. Świetlistą gwiazdą i przewodnikiem na tej drodze jest Chrystusowa Ewangelia.

Wiara jest wędrówką w nieznane, z perspektywą ciągłego podążania do Ziemi Obiecanej. „Wiara rozumie, że słowo, rzecz pozornie krótkotrwała i ulotna, gdy wypowiedziane jest przez Boga wiernego, staje się rzeczą najbardziej pewną i niewzruszoną ze wszystkich, tym, co sprawia, że możliwa jest nasza dalsza wędrówka w czasie. Wiara przyjmuje to Słowo jako mocną skałę, na której można budować jak na solidnych fundamentach” (enc. Lumen fidei, 10). W niepewności jutra, w podążaniu ku nieznanej przyszłości warto oddać siebie Temu, który stanowi Kres i Początek.

Pomocą w tym może być odkrywanie wspólnoty świętych i związane z tym losowanie patrona na Nowy Rok. Warto więc wybrać sobie dodatkowego patrona – obok anioła stróża, patronów z chrztu św. i bierzmowania oraz naszych ulubionych świętych – który będzie wstawiał się za nami u Boga. To zwyczaj, który wywodzi się z tradycji zakonnej. Święci byli zwykłymi ludźmi, aby poradzić sobie ze światem i własnymi ograniczeniami, szukali Boga: w górach, wśród kolegów z pracy albo bliskich w domu, oczach ubogich ludzi, w pustelniach, klasztornych celach. Żyli codziennymi sprawami i nieraz upadali, zadając sobie pytanie: po co to wszystko? A jednak wracali na drogę wierności Ewangelii, która pozwoliła im dotrzeć do nieba. I stamtąd interesują się nami i chcą nam pomagać. Wystarczy zaprosić ich do swojego życia. Warto więc wyszukać odpowiednią stronę internetową (np. faustyna.pl) i wziąć udział w losowaniu. A krótkie losowanie może nie tylko stać się początkiem pięknej przyjaźni, ale również zmienić świat.

Nowy Rok jest okazją do podjęcia wielu postanowień. Rozpoczynających się czas wnosi w nasze życia nową nadzieją. Animowana produkcja filmowa „Kraina lodu 2” (2019) została wyróżniona nominacjami do Oscara i Złotego Globu za piosenkę „Into the Unknown” [W nieznane] w wykonaniu Indiny Menzel i Aurory Aksnes. Słyszymy m.in. takie słowa: „Boję się tego, co ryzykuję, jeśli za tobą podążę / W nieznane”. Lęk i ryzyko – to nasi codzienni towarzysze. Warto, żeby się do nich zbyt mocno nie przywiązywać i wyznaczyć im właściwe proporcje i granice w swoim życiu. Warto przy tej okazji pamiętać, że początek jest łatwy, związany z powierzchownym wzruszeniem pod wpływem emocji i szybkimi deklaracjami, zmierzającymi w stronę słomianego zapału, natomiast wytrwanie jest sztuką. Wszystko po to, aby nasze pragnienia były czymś więcej niż zapis w notesie czy na urządzeniu elektronicznym. A skoro Nie od razu Kraków zbudowano to i każdy z nas musi z cierpliwością, wytrwałością i nadzieją stawiać kolejne kroki na drodze roku 2022, porzucając świąteczną „fasadę” na rzecz „powszedniego” wysiłku. Pomocą może być lista noworocznych postanowień Papieża Franciszka: 1. Nie obgaduj; 2. Nie marnuj jedzenia; 3. Znajduj czas dla innych; 4. Bądź skromny w zakupach; 5. Bądź blisko potrzebujących; 6. Przestań osądzać innych; 7. Bądź przyjacielem dla nieprzyjaciół; 8. Podejmuj zobowiązania [np. małżeństwo]; 9. Zacznij prosić Boga; 10. Bądź radosny.  

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama