PKWP: Paczki żywnościowe dla 10 tys. rodzin

Środki na ten cel uruchomił premier Mateusz Morawiecki. To kwota ponad 2 mln zł.

Przedstawiciele polskiej sekcji PKWP (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) ponownie przebywają w Libanie. We współpracy z Kancelarią Prezydenta przygotowują paczki żywnościowe dla najbiedniejszych. Środki na ten cel uruchomił premier Mateusz Morawiecki. To kwota ponad 2 mln zł.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie konsekwentnie nagłaśnia kryzys, przez jaki przechodzi Liban. Do mieszkańców kraju przekazana została kwota 500 tys. euro zebrana w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Z Polski wysyłane są też kolejne transporty z pomocą humanitarną. Ostatni dotarł do Libańczyków 6 grudnia. Na pokładzie samolotu było mleko w proszku, które ma zaspokoić potrzeby głodujących dzieci, a także leki przekazane przez Polfę Tarchomin i artykuły chemiczne dostarczone przez PGD Polska.

Wsparcie, jakie płynie z Polski, to odpowiedź na problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy Kraju Cedrów. Załamanie miejscowej waluty sprawiło, że pensje, jakie otrzymują Libańczycy nie pozwalają na normalne życie. „80 proc. żyje poniżej poziomu ubóstwa, za kilkadziesiąt dolarów miesięcznie. Są to sumy ok. 20, 30 dolarów. Mieszkańcy muszą za nie wyżywić rodzinę, opłacić wszystkie koszty” – przypomina dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło. Tłumaczy, że „5-osobowa rodzina, by skromnie przeżyć, potrzebuje 100 dolarów miesięcznie”.

Przed Świętami Bożego Narodzenia przedstawiciele polskiej sekcji PKWP ponownie udali się do Libanu. Kolejny projekt pomocowy Stowarzyszenie realizuje we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. „Z inicjatywy prezydenta premier uruchomił środki na pomoc. Będziemy mieli okazję przekazać paczki żywnościowe najuboższym rodzinom, m.in. ofiarom wybuchu w porcie w Bejrucie” – mówi ks. prof. Cisło. Przedstawicielom PKWP w Libanie towarzyszyć będą ministrowie z Kancelarii Prezydenta Bogna Janke i Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty polska misja ma odwiedzić także dzieci z obozów dla uchodźców, gdzie również trafią paczki z żywnością.

Jedna taka paczka pozwala wyżywić 5-osobową rodzin przez 3 tygodnie. Polska sekcja PKWP przygotuje pomoc dla 10 tys. rodzin. Środki uruchomione przez premiera to kwota 2,3 mln zł. Z tych pieniędzy Pomoc Kościołowi w Potrzebie zakupi żywność na miejscu w Libanie. Produkty spożywcze znajdą się w paczkach dla rodzin razem z m.in. lekami, które już wcześniej udało się przetransportować do Bejrutu.

Cały czas trwa kampania SMS. Wysyłając wiadomość o treści RATUJE na nr 72405 wspieramy potrzebujących Libańczyków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9