W Asyżu trwa spotkanie na temat ochrony stworzenia zorganizowane przez Fundację Siostra Natura.
Spotkania mają przekształcić się w coroczną konferencję poświęconą ochronie środowiska. Organizacja od 30 lat zajmuje się promocją edukacji ekologicznej inspirowanej postacią Biedaczyny. W wideoprzesłaniu skierowanym do uczestników spotkania kard. Pietro Parolin przypomniał, że natura jest naszą siostrą, której wyrządzamy zło poprzez nieodpowiedzialne wykorzystywanie jej darów.
Watykański sekretarz stanu zaznaczył, że zmiany klimatyczne, pustynnienie, zanieczyszczenie środowiska i utrata różnorodności biologicznej, to tylko niektóre z problemów, które obecnie stoją przed ludzkością i zagrażają życiu na naszej planecie. „Rozwiązaniem jest ekologia integralna zaproponowana przez Papieża Franciszka, która zakłada działania mające zastępować kulturę marnotrawstwa kulturą troski” – powiedział kard. Parolin.
„Kluczowym słowem jest słowo «razem» – razem musimy stawić czoła zagrożeniom dla naszego wspólnego domu. Razem musimy przeciwstawiać się chciwości, obojętności, ignorancji, niesprawiedliwości, brakowi bezpieczeństwa i przemocy. To wszystko przyczynia się do degradacji planety” – powiedział kard. Pietro Parolin.
Przypomniał, że Stolica Apostolska również zobowiązała się do intensyfikacji wysiłków mających na celu ochronę stworzenia, przyjęła m.in. strategię zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. oraz zobowiązanie do zaangażowania w promowanie edukacji ekologicznej, przede wszystkim wśród młodzieży. „Nie możemy dłużej czekać. Zbyt wielu ludzi ludzkich cierpi z powodu kryzysu środowiskowego i klimatycznego, zwłaszcza wśród najuboższych, zmarginalizowanych i ludności tubylczej, która zbyt długo ponosiła nieproporcjonalne konsekwencje kryzysu i była najbardziej dotknięta ubóstwem, zanieczyszczeniem i pandemiami” – powiedział watykański Sekretarz Stanu.
Zobacz wzruszający filmowy dokument o Słudze Bożej Helenie Kmieć. Dziś 8. rocznica jej śmierci.
Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia.
Papież apeluje o zniesienie ograniczeń, które doprowadziły Syryjczyków do ubóstwa.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.