"Muszę się modlić o miłość" to tytuł przedstawienia, które w parafii Chrystusa Króla w Radomiu na osiedlu Gołębiów I wystawili oazowicze.
Wieczornica odbyła się w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie i inicjatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Scenariusz napisał bp Piotr Turzyński. - Tytuł wieczornicy jest zaczerpnięty z notatek własnych, takiego dziennika duszy ks. Franciszka Blachnickiego, jeszcze niepublikowanego. Napisał w nim, że w pewnym momencie swojego kapłaństwa pojechał do Niepokalanowa i tam odkrył taką swoją biedę. Napisał: "Muszę się modlić o miłość". Dzisiejsza wieczornica przypomina życie sługi Bożego Franciszka Blachnickiego. Jest kilka tekstów z jego testamentu. Te informacje przeplatane są piosenkami - wyjaśnia bp Turzyński.
Wybierając teksty, bp Piotr chciał pokazać pewne przełomy w życiu ks. Blachnickiego i jego wielkość. - Nie był tylko jakimś świętym, który z nieba spadł, tylko miał swoje przełomy - jedno i drugie nawrócenie. W ten sposób jest nam bliższy, a jego dzieło jest cudowne, trwa i wciąż pociąga młodych - mówi bp Turzyński i dodaje: - Kilka dni temu byłem na poświęceniu szkoły pod Poznaniem im. ks. Franciszka Blachnickiego. On inspiruje rodziców i młodych. Ta pedagogia jego, to podejście do człowieka, który musi być we wspólnocie ze słowem Bożym, musi być życie i źródło jakieś, jakaś łaska - z tego płynie wszystko.
Życiorys sługi Bożego przypomniała Beata Kurowska. - Przeczytałam książkę ks. Blachnickiego. Dzięki temu przeżyłam swoje nawrócenie i przekonałam się, że w życiu chodzi tylko o jedno - o miłość - przyznaje B. Kurowska
Fragmenty z dziennika ks. Blachnickiego czytał Artur Kozera. - Cztery lata temu stałem się nowym człowiekiem, ponieważ Chrystus przemienił moje serce i życie na rekolekcjach oazowych - mówi Artur.
Podczas wieczornicy śpiewała schola młodzieżowa z parafii Chrystusa Króla i oazowicze zaangażowani w Diakonię Muzyczną. Śpiewy przygotowywał ks. Piotr Gruszka, wikariusz parafii Chrystusa Króla, wspierała go posługująca w parafii s. Agata. Na gitarze grał ks. Krzysztof Kołtunowicz.
Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Bp Piotr Turzyński zaprosił zgromadzonych na kolejne wydarzenie, które odbędzie się 8 października o godz. 18 w Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu przy ul. Kelles-Krauza 19. Będzie to spotkanie autorskie z Pawłem Juchniewiczem, autorem beletryzowanej biografii bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt.: "Ojciec wolnych ludzi".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.