Episkopat USA: polityka migracyjna jest niesprawiedliwa

Bieżąca polityka migracyjna Stanów Zjednoczonych zaprzecza rzeczywistości. Bezbronność potrzebujących jest podważana – oświadczył bp Mario E. Dorsonville, przedstawiciel amerykańskiego episkopatu ds. migracji.

W ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba migrantów przebywających w sektorze Del Rio na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Większość z nich to Haitańczycy, wcześniej zmuszeni do ucieczki i tułaczki po Ameryce Łacińskiej z powodu sytuacji  w swoim kraju, naznaczonej głębokim kryzysem. Wiele czynników, przede wszystkim przemoc, zamieszki polityczne po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, niedawne trzęsienie ziemi i upadająca gospodarka, a także pandemia COVID-19, wymusiło na nich migrację do Stanów Zjednoczonych.

Wobec pojawiających się w mediach relacji przedstawiających wstrząsające przypadki złego traktowania i wykorzystywania migrantów, Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zareagował zwiększeniem personelu w regionie, zamknięciem portu wejściowego Del Rio i przyspieszeniem usuwania migrantów ze Stanów Zjednoczonych. Choć zła sytuacja na Haiti skłoniła sekretarza Departamentu do zmiany statusu tego kraju na ochronny, zezwalający niektórym Haitańczykom na przebywanie i pracę w Stanach Zjednoczonych przez okres osiemnastu miesięcy, nie przeszkadza to m.in. jednoczesnemu organizowaniu lotów deportacyjnych.

W odpowiedzi na te wydarzenia, bp Mario E. Dorsonville, pomocniczy biskup Waszyngtonu i przewodniczący Komitetu ds. Migracji Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) oraz s. Donna Markham OP, dyrektor generalny jednej z amerykańskich organizacji pomocowych Catholic Charities USA, wydali oświadczenie, w którym zaapelowali o „sprawiedliwy, uporządkowany i humanitarny” system imigracyjny.

„Obecna polityka i  przyspieszone wydalenie migrantów zbyt często zaprzeczają rzeczywistości przymusowej migracji, lekceważą odpowiedzialność zapisaną w prawie krajowym i międzynarodowym oraz podważają bezbronność tych, wobec których są stosowane” – czytamy w oświadczeniu.

„Jako Kościół, w służbie całego ludu Bożego przyjmujemy wezwanie Chrystusa do przyjęcia przybysza i towarzyszenia mu. Pamiętamy o tym obowiązku i zasmucamy się, widząc takie lekceważenie ludzkiej godności. W każdym migrancie widzimy oblicze Chrystusa. Wzywamy rząd USA do ponownej oceny traktowania migrantów w Del Rio i innych miejscach wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej, zwłaszcza Haitańczyków. Oprócz tych usług i prac świadczonych przez wiele instytucji katolickich, modlimy się za tych migrantów i wszystkich tych, którzy szukają bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju zgodnie z godnością daną im przez Boga”.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6