Słowacka młodzież akademicka podjęła starania, by jak najlepiej wykorzystać wizytę Papieża Franciszka. O zaangażowaniu studentów opowiedział Radiu Watykańskiemu ks. Juraj Jurica. „Młodych nie można do niczego zmusić, do wiary musimy ich zachęcić świadectwem” – stwierdził wieloletni duszpasterz akademicki.
Koszyce są prężnym ośrodkiem akademickim na Słowacji i gromadzą studentów na pięciu uniwersytetach. Dużą częścią przygotowań do pielgrzymki, które podjęto od momentu zapowiedzi wizyty, były spotkania w grupach studenckich gdzie rozważano fragmenty nauczania Papieża. Wystarczyło także kilka dni by zebrać ponad 400 wolontariuszy pomagających przy samym spotkaniu młodzieży z Franciszkiem.
Jak zaznaczył duszpasterz, Papież zdaje sobie sprawę, że młodym należy pozostawić wewnętrzną wolność, gdzie wiara nie opiera się na ślepym posłuszeństwie. Jest to zadaniem także dla słowackiego Kościoła. „Pokolenie YouTube’a i mediów społecznościowych, podróżujące po świecie i krytyczne, potrzebuje wolności, ale czasem wydaje się, że brakuje im pewnej hierarchii wartości” – powiedział duchowny. Podczas spotkania z Ojcem Świętym, młodzież zapytała papieża m.in. o sposób na zbuduwanie trwałej i mocnej rodziny, która będzie zdolna przetrwać trudne momenty. Dlatego ważna jest praca nad przygotowaniem do małżeństwa młodzieży akademickiej. Mówi ks. Juraj Jurica:
Według duszpasterza, dużą pracę należy także włożyć w rozwijanie wrażliwości społecznej. „Franciszek docenił naszą refleksyjność, umiejętność modlitwy, medytowania i adoracji, ale można powiedzieć, że działanie na rzecz ubogich jest naszą piętą Achillesową. Przez długi czas byliśmy zamknięci wewnątrz naszych kościołów. Teraz, do czego zachęca Papież, musimy być bardziej otwarci i wychodzić do potrzebujących”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.